Odwodnienie organizmu - jakie są jego przyczyny? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Odwodnienie organizmu - jakie są jego przyczyny?

Odwodnienie organizmu - jakie są jego przyczyny?

Autor zdjęcia/źródło: @ materiały Partnera

Nadmierna biegunka to bardzo dokuczliwa dolegliwość, która dotknęła każdego z nas. Nieleczona może prowadzić nawet do odwodnienia organizmu dlatego należy zrobić wszystko, by ją powstrzymać. Możemy to zrobić samodzielnie bądź w sytuacji naprawdę kryzysowej udać się do specjalisty, który przepisze nam odpowiednie leki wspomagające jej leczenie.

Przyczyny odwodnienia

Biegunka nie jest jedną z przyczyn odwodnienia, ponieważ mogą powodować je także choroby nerek, choroba Parkinsona czy upały. W tym ostatnim przypadku do utraty wody dochodzi poprzez nadmierne pocenie się, ponieważ organizm wymaga schłodzenia. Oczywiście na upalną pogodę najbardziej narażone są osoby starsze, a jak wiadomo podczas gorącej temperatury człowiek może stracić około 10 litrów wody! Również podczas zimy możemy nabawić się odwodnienia. Oddychanie na mrozie powoduje oddawanie ciepła z parą wodną.

Jak zapobiegać odwodnieniu?

Różne są objawyodwodnienia organizmu dlatego jeśli tylko któreś u siebie zauważmy, powinniśmy jak najszybciej zastosować odpowiednie leki, jak np. Stoperan, o którym możemy poczytać na stronie http://www.stoperan.pl/objawy-i-konsekwencje-odwodnienia.html. Jednakże, jak wiadomo zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć dlatego postarajmy się codziennie dostarczać naszemu organizmowi odpowiednią dawkę wody, której sporą ilość zawierają świeże owoce, warzywa czy soki. W aptekach dostępne są wszelkiego rodzaju preparaty, jak np. elektrolity, które rozpuszczone w wodzie pozwolą na szybsze jej wchłonięcie. Na odwodnienie organizmu narażone są osoby w różnym wieku, zwłaszcza starsze, dla których bagatelizowane objawy odwodnienia organizmu mogą być naprawdę bardzo niebezpieczne.

Woda- źródło życia

Jak wiadomo, organizm człowieka składa się w 75% z wody. Jest ona źródłem życia i bez niej funkcjonowanie nie byłoby możliwe. Każdego dnia powinniśmy wypijać co najmniej 2 litry wody,  a podczas upalnych dni nawet więcej. Każdorazowe wypróżnienie podczas ostrej biegunki powoduje jej utratę i jednocześnie odwodnienie. W takiej sytuacji powinniśmy zaopatrzyć się w preparaty lecznicze zawierające elektrolity zapewniające uzupełnić ubytki mikroelementów. Odwodnienie możemy poznać po: osłabieniu, bólu głowy, zwiększonemu pragnieniu czy też drżeniu mięśni. Nie należy ich bagatelizować, ponieważ odwodnienie organizmu może doprowadzić nawet do śmierci!

Coś o elektrolitach

Wielu w nas zadaje sobie pytania, czym właściwie są elektrolity i na czym polega ich cudowna „moc”. Otóż są to wodne roztwory jonów, które pełnią ważną rolę w prawidłowym zachodzeniu procesów biochemicznym w naszym organizmie. Wspomagają m.in. wchłanianie wody,  umożliwiają kurczliwość mięśni, przenoszą impulsy między komórkami, biorą udział  w produkcji kwasu solnego. Obecne są nie tylko w naszej krwi, ale również m.in. w osoczu. Najwyższe stężenie elektrolitów mają jony potasowe, chlorkowe oraz sodowe. Podczas biegunki czy grypy jelitowej tracimy sporą ich ilość, co prowadzi do odwodnienia.

Domowe sposoby walki z biegunką

Ostra biegunka prowadzi do dolegliwości jaką jest odwodnienie organizmu, objawy są różne. Głównymi są częste wizyty w toalecie i oddawanie rzadkiego stolca, co nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Istnieją jednak domowe sposoby walki z biegunką, dzięki którym odwodnienie organizmu, objawy zostaną pokonane w krótkiej chwili. Po pierwsze należy przygotować sobie lekkostrawny posiłek, składający się z gotowanych warzyw czy kaszy jęczmiennej. Nie zaszkodzi również spożywanie sucharków, które znajdziemy na sklepowych półkach. Po drugie pijmy kakao, które w znaczny sposób ograniczy biegunkę, dzięki zahamowaniu wydzielania wody do jelita cienkiego. Po trzecie niezbędna jest woda mineralna czy ziołowe herbatki pomocne w walce z dokuczliwym bólem brzucha towarzyszącemu biegunce. Po czwarte powinniśmy unikać surowych warzyw i owoców.

Dlaczego Stoperan jest tak skuteczny?

Stoperan, o którym była wzmianka wyżej, to aktualnie jeden z ważniejszych i skuteczniejszych leków, które szybko zwalczają dokuczliwą biegunkę zarówno w początkowej, jak również zaawansowanej fazie. Co ważne może być stosowany zarówno u osób starszych, jak również u dzieci, które ukończyły 6 rok życia. Stoperan jest lekiem bezpiecznym, o łagodnym działaniu, a przy tym w bardzo przystępnej cenie. Można go dostać w każdej aptece bez recepty. Jego głównym składnikiem jest loperamid. Zapamiętajmy żeby każdego dnia pić kilka litrów wody dziennie. Dzięki temu zapobiegniemy odwodnieniu naszego organizmu.