Odrobaczanie pupili – z jaką częstotliwością? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Odrobaczanie pupili – z jaką częstotliwością?

Chociaż może Ci się wydawać, że Twój pies jest okazem zdrowia, nie zaniedbuj badań i zabiegów, które muszą być przeprowadzane u niego regularnie. Jednym z nich jest właśnie odrobaczanie, któremu Twój pupil musi się poddawać co jakiś czas. Dzięki temu ochronisz zarówno jego zdrowie, jak i swojej rodziny.

Odrobaczanie pupili – z jaką częstotliwością?

Autor zdjęcia/źródło: pixabay @

Dlaczego należy odrobaczać psy?

Odrobaczanie to jeden z pierwszych zabiegów przeprowadzanych tuż po urodzeniu szczeniaka, który, szczególnie w pierwszych miesiącach życia, powtarzany jest kilkukrotnie. Jest on tak istotny, ponieważ pasożyty przebywające w zwierzęciu powoli wyniszczają go od środka, zatruwając organizm szkodliwymi produktami przemiany materii, atakując mięśnie, wątrobę czy gałki oczne. Do najczęstszych pasożytów atakujących zarówno zwierzęta, jak i ludzi, należą glisty, tasiemce, tęgoryjce i włosogłówki. Czyhają one na Twojego pupila na trawnikach, w piaskownicach czy nawet na chodnikach. Najniebezpieczniejszym pasożytem, należącym do grupy pierwotniaków, jest lamblia, której aż 50% psów jest bezobjawowymi nosicielami.

Jakie są objawy choroby pasożytniczej?

Pierwsze sygnały o tym, że w ciele Twojego zwierzaka mieszkają małe żyjątka, są zazwyczaj lekceważone. Zaczyna się od ogólnego osłabienia czworonoga, matowienia sierści czy spadku masy ciała. Często dochodzi do tego również biegunka i świąd odbytu, o którym świadczy tak zwane „saneczkowanie” psa. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów trwający od jakiegoś czasu – nie bagatelizuj go! Być może Twój pies jest chory i potrzebuje specjalistycznego leczenia.

Jak często odrobaczać psa?

Najlepszym unikaniem przykrego leczenia jest profilaktyka. Zadbaj więc o systematyczne odrobaczanie swojego czworonoga. Jeśli masz młodziutkiego psa, zapewne wiesz, że szczenięta odrobacza się kilkukrotnie, gdyż właśnie na początku życia są one szczególnie narażone na zarażenia (z otoczenia i przepływające z mlekiem matki). Specjaliści zalecają, by dorosłe psy odrobaczać dwa razy do roku, chyba, że w domu przebywają małe dzieci (wtedy nawet co trzy miesiące). Zabieg ten jest bezbolesny i polega na podaniu specjalistycznego środka, dobranego odpowiednio do masy psiaka. Profilaktycznie warto też zaopatrzać się w karmę u sprawdzonych dostawców, takich jak https://www.naszezoo.pl/, gdyż to właśnie również poprzez złej jakości pokarm z hipermarketów, zwierzęta mogą zarazić się pasożytem i jego larwami. Nie zaleca się również podawania surowego mięsa, ryb czy podrobów. Ponadto właściciel każdego psa powinien pamiętać o higienie i myciu rąk po każdej zabawie z pupilem, co w znaczącym stopniu zmniejszy ewentualność zarażenia pasożytami.