Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2024-03-04 11:44:09
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa freepik
Odpieluchowanie bywa dla rodziców nie lada wyzwaniem. Wymaga bowiem od nich doskonałego wyczucia sytuacji, a przede wszystkim cierpliwości. Okazuje się, że trendy w tej dziedzinie rozwoju niemowląt również nieco się zmieniły, a odpieluchowanie dobrze jest wykonać w zgodzie z komunikacją eliminacyjną.
W minionych dekadach specjaliści zalecali rodzicom, aby zaczekali, aż ich dzieci same wykażą zainteresowanie rozpoczęciem procesu nauki korzystania z nocnika, co zazwyczaj miało miejsce w wieku około 2 lub 3 lat. Obecnie przeżywa jednak renesans metoda wczesnego przyswajania umiejętności korzystania z nocnika, znana szerzej jako komunikacja eliminacyjna (EC).
Trend komunikacji eliminacyjnej nie jest niczym nowym w amerykańskim rodzicielstwie, ale ostatnio coraz więcej osób i ekspertów chętnie do niego wraca. Na czym polega komunikacja eliminacyjna (z ang. Elimination Communications – EC)? Jej założeniem jest obserwowanie sygnałów i wskazówek, jakie daje dziecko, gdy korzysta z pieluszki. Eliminacja polega właśnie na eliminowaniu zbędnych dodatków, czyli w tym przypadku pieluch. Zamiast używać pieluch, gdy dziecko wykazuje potrzebę, opiekunowie trzymają dziecko nad nocnikiem, często wydając nawet sygnały dźwiękowe, jak np. syczenie. Badania sugerują, że taka metoda może przyspieszyć i ułatwić naukę korzystania z nocnika u dzieci.
Sikanie na nocnik to bardzo trudna do opanowania nowa umiejętność dla dziecka. Jest to również bardzo duży krok w rozwoju malucha, który staje się dzięki temu bardziej samodzielny. To duża zmiana w życiu dziecka przygotuj się więc na to, że odpieluchowanie może Wam zająć trochę czasu, ale nastaw się do tego pozytywnie. Tylko poczucie bezpieczeństwa i przyjazna, ciepła atmosfera bez stresu, presji i złości pozwoli dziecku w naturalny sposób przejść od pieluszek do nocnika. Wspieraj malucha, a ułatwi mu to zdobycie tej nowej umiejętności.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.