Od czego jest mama, a od czego tata? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Od czego jest mama, a od czego tata?

O czym dzieci wolą rozmawiać z mamą, a o czym z tatą? Jakie problemy najczęściej omawiają z rodzicami, a o których rzadziej z nimi rozmawiają?

Od czego jest mama, a od czego tata?

Autor zdjęcia/źródło: Photl.com

Jak wynika z badań CBOS’u zazwyczaj najmłodsi udają się prosto do mamy, gdy źle się czują lub coś ich boli. Trzy czwarte (74%) ankietowanych twierdzi, że w takich sytuacjach szuka pomocy wyłącznie u niej, 3% tylko u taty, 16% raz u jednego, a raz u innego rodzica.

Większość z nich również tylko z mamą konsultowała plany na przyszłość (75%) i mówiła jej o problemach w nauce (62%). Wyłącznie tatę tego typu tematami zajmowało 8-9%. Co trzecie dziecko rozmawia o zamierzeniach oraz szkole z obojgiem.

Znalazła się również jednak domena ojców. To z nimi najchętniej dyskutuje się o aktualnej sytuacji w kraju i na świecie oraz różnych bieżących wydarzeniach medialnych. Co czwarty młody człowiek prowadzi tego typu konwersacje wyłącznie z tatą, a jedynie 16% z mamą.

Połowa nastolatków w ogóle nie rozmawia z rodzicami odnośnie swoich najbardziej wrażliwych życiowych strefi i zakrętów takich jak kłótnie z przyjaciółmi czy perypetie sercowe. ojców niż matek (55% wobec 47%). Ci, którym już się to zdarzało, zdecydowanie częściej mówili o nich matce niż ojcu.

Czy te dane są dla Ciebie zaskakujące? Jak to wygląda(ło) w Twoim domu?

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Mariola1811
    Mariola1811Ikona zgłaszania komentarza
    Rozmowy z rodzicami niekiedy są bezsensowne. Jeżeli rodzic słucha jednym uchem, a myśli o czym innym - po co rozmawiać? A jak rodzic chce wiedzieć, co tam u jego dziecka się dzieje - to się wielce dziwi, że nastolatek rozmawiać z nim nie chce, że się w pokoju zamyka, albo w ogóle z domu wychodzi. Rozmawiać trzeba od początku, od małego, dzielić się wszystkim - radościami i smutkami.