Integracja sensoryczna wpływa na rozwój dziecka, zdolność do nauki, a także samoocenę. Jest również podstawą prawidłowego rozwoju mowy, wrażliwości emocjonalnej czy pobudliwości ruchowej. Proces integracji sensorycznej rozwija się przez całe życie, jednak najbardziej intensywnie przebiega podczas pierwszych trzech lat życia dziecka.
Zaburzenia integracji sensorycznej
Istnieje kilka rodzajów zaburzeń procesów sensorycznych:
1. Trudności z rejestrowaniem objawiające się albo opóźnioną reakcją na ruch i dotyk, lub reagowaniem na te czynniki zbyt gwałtownie.
2. Problemy z modulacją, kiedy dziecko łatwo się rozprasza, bywa nadmiernie aktywne i ma problemy z przechodzeniem od jednej czynności do drugiej. Dziecko wydaje się nieobecne, jest wycofane i zamknięte we własnym świecie.
3. Trudności z odpowiedzią objawiające się zaburzeniami z motoryką. Dziecko reaguje w sposób niezdarny, ma słabą świadomość własnego ciała oraz kłopoty z koordynacją obu stron ciała.
Objawy zaburzenia integracji sensorycznej
Do najczęstszych sygnałów wskazujących na potencjalne zaburzenia przetwarzania bodźców zmysłowych należą:
- nadwrażliwość na dotyk, ruch, bodźce wzrokowe i słuchowe.
- zbyt mała wrażliwość na dotyk ruch, bodźce wzrokowe i słuchowe.
- zbyt wysoki lub zbyt niski poziom aktywność.
- problemy z koordynacją.
- opóźnienia w rozwoju mowy i zdolności językowych.
- opóźnienia w rozwoju zdolności ruchowych.
- problemy z nauką.
- niska samoocena
- kłopoty z dobrą organizacją
- kłopoty z zachowaniem
Przyczyny zaburzenia integracji sensorycznej
Przyczyn zaburzeń integracji sensorycznej jest wiele i są one często następstwem sytuacji, które miały miejsce podczas ciąży albo porodu.
- W trakcie ciąży ryzyko problemów zwiększają stosowane przez matkę używki, takie jak alkohol, papierosy czy narkotyki.
- Zaburzenia integracji sensorycznej mogą też wystąpić u dzieci matek, które z powodu zagrażającego poronienia ciążę spędziły na leżąco.
- Może je spowodować przedwczesny poród lub poród przez cesarskie cięcie, a także różnego rodzaju komplikacje podczas porodu, jak np. niedotlenienie .
- Do zaburzeń integracji sensorycznej może dojść, gdy dziecko długo przebywa w szpitalu albo rodzice świadomie ograniczają mu naturalne potrzeby badania świata i ciągle czegoś dziecku zabraniają.
- Zaburzenia integracji sensorycznej zdarzają się też u dzieci z poważnymi uszkodzeniami mózgu, np. w zespole mózgowego porażenia dziecięcego czy w różnych zespołach genetycznych, jak zespół Downa czy zespół Williamsa.