Objawy udaru słonecznego u dziecka - PORADY EKSPERTA! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Objawy udaru słonecznego u dziecka - PORADY EKSPERTA!

Żar leje się z nieba, a dzieci jak to dzieci, chcą się bawić na podwórku, pływać w jeziorze i morzu, albo biegać po placu zabaw. Trzymanie dziecka na uwięzi w cieniu, nie ma sensu, ale... Poznaj objawy udaru słonecznego u dziecka i dowiedz się jak w takim przypadku trzeba reagować.

Objawy udaru słonecznego u dziecka mogą niepokoić, ale jak w każdym tego typu przypadku, wiedza sprawia, że rodzic jest spokojniejszy i działa sprawnie, bo wie jak ma postępować. Nikt poza Tobą nie zna lepiej Twojego dziecka i nikomu dziecko nie zaufa tak bardzo jak Tobie, dlatego tak ważne jest, żebyś trzymał rękę na pulsie! Najbliższe dni przyniosą minimalny spadek temperatyry, ale nadal będzie upalnie. Przedstawiamy objawy udaru słonecznego u dziecka i radzimy jak postępować w takich przypadkach!

Zdj. objawy udaru słonecznego @ pixabay.com

Co to jest udar cieplny?

„Udar cieplny (porażenie cieplne) to reakcja organizmu, która występuje po dłuższym działaniu wysokiej temperatury na nasze ciało – często połączonej z wysoką wilgotnością i brakiem lub bardzo małym ruchem powietrza. Temperatura ciała staje się tak wysoka, że organizm nie jest w stanie samodzielnie jej obniżyć”. To tak z definicji, a teraz po polsku :)

O udarze cieplnym mówimy wtedy, gdy organizm człowieka (tu naszego szkraba) ulegnie znacznemu przegrzaniu. Najczęściej jest to spowodowane długotrwałą ekspozycją na słońcu lub w przegrzanym pomieszczeniu. UWAGA! Do udaru cieplnego wcale nie dochodzi wyłącznie w lato. Również w ziemie, kiedy w mieszkaniu lub w domu mamy zbyt wysoką temperaturę, a dziecko jest „ubrane jak na Syberię” i śpi pod dwiema pierzynami – może dojść do udaru cieplnego.

Jakie są objawy przegrzania?

Pierwsze objawy u dziecka to wzmożona potliwość. Naturalny objaw mający na celu szybkie obniżenie temperatury poprzez zwiększenie przewodzenia cieplnego przez płyn na skórze.

Kolejnym objawem u małych dzieci jest płacz - długi, przeciągający się. Starsze dzieci mogą być marudne, osłabione i płaczliwe.

Kolejny krok – ból głowy. Najczęściej lokalizowany w okolicy karku i czoła. Nasilający się podczas wysiłku. Tu możemy również zaobserwować wzrost temperatury ciała dziecka - powyżej 37stC.

Następnie nasz malec przestaje się pocić. To już bardzo niepokojący objaw – świadczy o załamaniu procesów termoregulacji i tym samym poddaniu się organizmu naszej pociechy. Tu należy już INTERWENIOWAĆ NATYCHMIAST i zdecydowanie.

Jeśli pomoc nie zostanie dziecku udzielona, może dojść to zaburzeń świadomości, zawrotów głowy, utraty przytomności, a następnie do zatrzymania krążenia.

Co powinno nas zaniepokoić?

Zaburzenia świadomości, ból głowy, osłabienie, nudności. Każdy z tych objawów powinien sprowokować naszą natychmiastową interwencję.

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Kiedy dziecko zgłasza nieustępujące po schłodzeniu bóle głowy, pojawią się nudności i wymioty (więcej niż 2x w ciągu godziny). ZAWSZE! Gdy dojdzie do utraty przytomności lub zaburzeń świadomości.

Jak postępować przed przybyciem pomocy?

Przenieś dziecko do zacienionego, chłodnego pomieszczenia. Zrób chłodny kompres na kark i czoło. Podaj chłodny napój – małymi ilościami.

Dlaczego nagłe chłodzenie jest niebezpieczne?

Zbyt gwałtowne chłodzenie może doprowadzić do wystąpienia wstrząsu u dziecka. W wyniku gwałtownego obniżenia temperatury dochodzi do wyrzutu pewnych substancji do krwioobiegu. One powodują gwałtowne obkurczenie naczyń krwionośnych i w konsekwencji wstrząs. Wstrząs jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. Chłodzić każdego przegrzanego poszkodowanego należy stopniowo.

Czy jest bezpieczny czas, który dziecko może spędzić samo w samochodzie w upalny dzień?

Nie ma! Myślę, że tego nie trzeba rozwijać.

Tekst przygotował:

Ariel Szczotok

Ratownik Medyczny

ASZ-MED Ratownictwo

Centrum Medyczne Fundamenti

Twoja Pierwsza Pomoc? WIĘCEJ! >>

Jak zapobiegać przegrzaniu dziecka w samochodzie? SPRAWDŹ!>>



Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    Zawsze lepiej zapobiegać przegrzaniu! Przegrzanie dziecka groźne jest nie tylko w upał. Często mamy zwykły dzień, dziecko biega, dużo się rusza i jest nieodpowiednio ubrane do pogody przez przezornego rodzica. Przegrzewane częściej choruje.
  • Awatar użytkownika monika.g
    monika.gIkona zgłaszania komentarza
    Udar słoneczny jest bardzo niebezpieczny nawet dla dorosłego człowieka, a co dopiero mówić dla dziecka. Przy takich upałach jakie teraz mamy kilkustopniowe obniżenie temperatury może wydawać się ochłodzeniem, ale myślę że nadal będzie ciepło i nie trzeba jeszcze zbyt grubo ubierać maluchów, żeby nie doprowadzić do przegrzania.
  • Awatar użytkownika monika.g
    monika.gIkona zgłaszania komentarza
    Udar słoneczny jest bardzo niebezpieczny nawet dla dorosłego człowieka, a co dopiero mówić dla dziecka. Przy takich upałach jakie teraz mamy kilkustopniowe obniżenie temperatury może wydawać się ochłodzeniem, ale myślę że nadal będzie ciepło i nie trzeba jeszcze zbyt grubo ubierać maluchów, żeby nie doprowadzić do przegrzania.