Opublikowany przez: monika.g 2017-05-30 14:21:27
Autor zdjęcia/źródło: Biegunka u dziecka @ pixabay.com
Silna biegunka u dziecka, czyli częste oddawanie dużej ilości luźnych stolców wyczerpuje organizm dziecka i jest powodem do niepokoju. Z małym dzieckiem w takim przypadku należy udać się od razu do lekarza. W przypadku trochę starszych dzieci można najpierw wypróbować naturalne sposoby na biegunkę u dziecka, które są skuteczne bez interwencji medycznej.
Biegunkę wywołują infekcje bakteryjne lub wirusowe, a także alergie, szczególnie pokarmowe lub błędy w żywieniu dziecka. Luźne stolce są więc głównie odpowiedzią organizmu na zatrucie go przez drobnoustroje lub niewłaściwe produkty. Organizm chce się w ten sposób z nich oczyścić. Dlatego biegunki nie można zatrzymywać. Najważniejsze jest nawadnianie i uzupełnianie utraconych substancji odżywczych oraz odpowiednia dieta przy biegunce.
Probiotyki – uzupełniają one florę bakteryjną jelit, która ułatwia organizmowi oczyszczanie się z toksyn i innych zagrażających mu substancji. Naturalne probiotyki znajdziesz w kefirach i jogurtach zawierających bakterie kwasu mlekowego (Lactobacillus).
Elektrolity – w aptekach jest mnóstwo produktów z elektrolitami, ale równie dobrze możesz przygotować je dziecku sama w domu. Wystarczy w szklance przegotowanej, chłodnej wody rozpuścić 1/4 łyżeczki soli kuchennej i 1 łyżeczkę glukozy. Taki płyn podawaj dziecku powoli, najlepiej łyżeczką lub małymi łyczkami (po 2-3) co 5 minut.
Lekkostrawne posiłki – szczególnie zawierające gotowane warzywa i owoce. Przede wszystkim gotowana marchewka, która zawiera dużo witamin, mikroelementów i elektrolitów. Oczyszcza również jelita. Kaszki, kleiki ryżowe, puree ziemniaczane, budynie i kiśle są lekkostrawne, wchłaniają nadmiar wody, dzięki czemu zagęszczają stolec, a równocześnie nawadniają i dodają energii. Pamiętaj, aby nie podawać dziecku chleba (gluten może nasilić objawy) ani mleka (białko również powoduje rozwolnienie).
Węgiel leczniczy – dostępny w każdej aptece i sprawdzony od lat węgiel leczniczy jest bezpieczny dla dzieci. Przyniesie ulgę nawet w ciężkim przebiegu biegunki.
Właściwa pielęgnacja skóry – pamiętaj, że luźne stolce mają kwaśny odczyn, co podrażnia skórę dziecka. Jeśli maluch nosi jeszcze pieluchy musisz je częściej wymieniać. Za każdym razem myj dokładnie pupę dziecka wacikiem zwilżonym w ciepłej wodzie lub nawilżanymi chusteczkami. Używaj też kremu przeciw odparzeniom.
Masaż brzuszka – ulgę malcowi przyniesie delikatny masaż brzuszka, który pobudzi perystaltykę jelit i złagodzi ból. Masuj brzuszek okrężnymi ruchami według wskazówek zegara.
Jeśli biegunka utrzymuje się dłużej niż 2-3 dni, dziecko nie chce jeść, jest apatyczne i ma gorączkę lub wymioty należy niezwłocznie udać się do lekarza. Jeśli w kale pojawią się ślady krwi (nawet w kale oddanym tylko jednorazowo, nie utrzymującym się od dłuższego czasu) nie czekaj ani chwili tylko od razu jedź z dzieckiem do lekarza.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
46.76.*.* 2017.06.29 13:39
Rzeczywiście biegunka bardzo daje się bobasom we znaki. Szuakałam czegoś co pomoże mojej Kasieńce wzmocnić odpornośc i zwalczyć jednocześnie biegunkę i pediatra dał odpowiedni lek. Rezczywiscie, malutka nie była odwodniona i przeszła przez to bardzo dobrze :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.