Naprotechnologia według samorządu Mazowsza - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Naprotechnologia według samorządu Mazowsza

Naprotechnologia według samorządu Mazowsza

Autor zdjęcia/źródło: Leczenie bezpłodności@pixabay.com

Wsparcie kobiet w walce z niepłodnością to ze strony władz Mazowsza dofinansowanie metody naprotechnologii. Polega ona, podobnie jak w przypadku kalendarzyka małżeńskiego, na diagnozowaniu i leczeniu niepłodności na podstawie obserwacji kobiecego cyklu. Uczy kobietę rozpoznawania dni płodnych i oferuje diagnostykę: laparoskopię, histeroskopię i inne badania.

Program wspierający metodę krytykowaną przez część naukowców oraz zwolenników metody in vitro ma być realizowany w latach 2017-2019 w Szpitalu Bródnowskim i ma pomóc  120 parom. Samorząd Mazowsza  na ten cel przeznacza  300 tys. złotych, a jego realizację  dzieli na dwa etapy:

  • I etap to szeroka akcja informacyjna i rekrutacja uczestników
  • II etap zakłada działanie edukacyjno-diagnostyczne

Kto z programu skorzysta?

Pary, u których stwierdzono niepłodność lub które leczą ją nieskutecznie już co najmniej 12 miesięcy. Program przeznaczony jest dla kobiet od 18 do 40 lat i mężczyzn od 18. do 65. roku życia.
Niepłodność, która jest problemem coraz powszechniejszym powinna zostać otoczona opieką ze strony samorządów. Dzięki takiemu wsparciu przyrost naturalny na Mazowszu wzrośnie.  W trakcie podpisywania umowy ze Szpitalem Bródnowskim mówił to z nadzieją w głosie  marszałek województwa Adam Struzik.

Na czym polega metoda naprotechnologii

Naprotechnologia jest naturalną metodą walki z niepłodnością. To metoda diagnostyki i leczenia niektórych przypadków niepłodności, która zastała opracowana w latach 90. XX w. Jej twórca, prof. Thomas Hilgers, był przekonany, że u większości par, która została źle zdiagnozowana można  znaleźć prawdziwe przyczyny niepłodności i można im umożliwić zajście w ciążę w sposób naturalny.
Pełny cykl naprotechnologiczny trwa 24 miesiące, jednak w niektórych przypadkach para może zacząć starać się o dziecko znacznie wcześniej. Moment planowanego poczęcia konsultuje się z lekarzem, który określa najbardziej sprzyjający czas do zapłodnienia w cyklu kobiety. Metoda ta nie gwarantuje jednak wyleczenia niepłodności i zajścia w ciąże, gdyż umożliwia wyleczenie niepłodności tylko za pomocą niewielkich zabiegów chirurgicznych, środków hormonalnych lub terapii. W związku z tym szansę na wyleczenie mają np. kobiety z zaburzeniami owulacji, endometriozą, torbielami jajników czy zaburzeniami hormonalnymi. W innych przypadkach jest  ona nieskuteczna.

Naprotechnologia a in vitro

Naprotechnologia, która często nazywana jest mylnie alternatywą dla in vitro wcale nią nie jest.  Jej celem jest przywrócenie możliwości naturalnego poczęcia, w związku z tym nie pomoże ona parom, u których przyczyny niepłodności są niemożliwe do wyleczenia i wykluczają możliwość naturalnego zapłodnienia. W tym przypadku niestety  jedynym ratunkiem jest metoda in vitro.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Refundacja in vitro tylko do połowy 2016 r.!>>

Problemy z zajściem w ciążę- niepłodność, a bezpłodność>>

 




Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika MichaelDavis59
    MichaelDavis59Ikona zgłaszania komentarza
    Pierwsze słyszę takie słowo haha. Ale bardzo dobrze, walka z niepłodnością to ważny temat. Każdy chce mieć potomka...