Najpopularniejsze klocki świata, czyli krótko o historii LEGO - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Najpopularniejsze klocki świata, czyli krótko o historii LEGO

Najpopularniejsze klocki świata, czyli krótko o historii LEGO

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Klocki LEGO to jedne z najpopularniejszych zabawek na świecie. Produkty duńskiej firmy można znaleźć nie tylko w kolekcjach dzieci i młodzieży, ale też wielu dorosłych. Różnorodność zestawów, wysoka jakość wykonania i ponadczasowy charakter sprawiają, że klocki w krótkim czasie osiągnęły status kultowych. Sprawdź, jaka historia kryje się za tą marką!

Trudne początki

Historia klocków LEGO sięga 12 października 1932 roku, kiedy to przedsiębiorca Ole Kirk Christiansen założył firmę produkującą zabawki. Impulsem do działalności w tej branży było jego doświadczenie w obróbce drewna i wykonywana dotychczas praca cieśli. Podczas wielkiego kryzysu gospodarczego Duńczyk przeżył dwie ogromne tragedie, które w znaczący sposób wpłynęły na jego późniejszy sukces. Pragnąc pocieszyć dzieci po śmierci swojej żony i pożarze, który zniszczył jego warsztat ciesielski, zdecydował się na wyrzeźbienie z drewna figurki kaczki. Pozytywna reakcja dzieci na taki rodzaj zabawki sprawiła, że Christiansen zaczął wytwarzać niewielkie modele na większą skalę. W krótkim czasie jego drewniane zabawki zyskały dużą popularność wśród okolicznych dzieci, dlatego aby przyspieszyć rozwój firmy, zdecydował się na poszerzenie oferty swoich projektów. W ten sposób zaczął produkować klocki, które umożliwiałyby ich łączenie w dowolny sposób i samodzielne tworzenie przez dzieci zamków i innych budynków. W roku 1934 Ole Kirk Christiansen zmienił nazwę przedsiębiorstwa na „LEGO”, która przetrwała w niezmienionej formie po dziś dzień.

LEGO – co oznacza nazwa kultowych klocków?

Pochodzenie nazwy firmy jest owiane tajemnicą. Według niektórych źródeł Christiansen użył skrótu, który pochodził od duńskiego wyrażenia „leg godt”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza po prostu „baw się dobrze”. Taka była bowiem główna motywacja Duńczyka – stworzone klocki miały przede wszystkim uszczęśliwiać dzieci i służyć najmłodszym, rozwijając jednocześnie ich wyobraźnię. Inna hipoteza dotycząca etymologii nazwy LEGO sugeruje, że inspiracja mogła pochodzić z języka łacińskiego. Jednym z wielu znaczeń tego słowa jest bowiem określenie „składam”. Być może w obu historiach znajduje się ziarno prawdy. Pewne jest jednak to, że obchodzony 28 stycznia Międzynarodowy Dzień Klocków LEGO jest potwierdzeniem sukcesu, jaki słynny Duńczyk osiągnął rewolucjonizując branżę zabawkarską.

Plastik zamiast drewna

Pierwotny pomysł Christiansena dotyczył wytwarzania drewnianych klocków, zatem dlaczego obecnie firmę LEGO kojarzymy przede wszystkim z wyrobów wykorzystujących tworzywa sztuczne? Duże znaczenie w zmianie wykorzystywanego materiału miała postać syna założyciela przedsiębiorstwa – Godtfreda. Pieniądze pochodzące ze sprzedanych zabawek, zdecydowano się zainwestować w zakup maszyny wykonującej odlewy ze sztucznych tworzyw. Był to pierwszy tego rodzaju sprzęt w Danii i posłużył on do wykonania pierwszych plastikowych wersji klocków, co miało miejsce w 1947 roku. Kilka lat później ulepszono cały projekt, a kierownictwo w firmie LEGO objął właśnie Godtfred Kirk Christiansen. Ole, założyciel całego przedsiębiorstwa, zmarł na zawał serca w 1958 roku i od tego momentu kierunek rozwoju firmy zależał wyłącznie od jego potomków.

Co zadecydowało o sukcesie LEGO?

Ogromny sukces komercyjny firmy jest związany nie tylko ze świetnym projektem, który bazował na wyobraźni dzieci i pozwalał najmłodszym mieć realny wpływ na wygląd całej zabawki, ale też ze współpracą z największymi markami ze świata filmów i komiksów. Lista poszczególny modeli zabawek LEGO jest ogromna i zawiera serie inspirowane między innymi:

  • Hobbitem i Władcą Pierścieni
  • Gwiezdnymi Wojnami
  • Hogwartem
  • Titaniciem
  • uniwersum Marvela

LEGO rozwija się nieustannie i mimo faktu, że cała marka zbliża się do stulecia swojego istnienia, to każdego roku produkowane są kolejne innowacyjne serie zabawek. Duńskie przedsiębiorstwo doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że sukces sprzedaży jest zależny w dużej mierze od marketingu, dlatego chętnie współpracuje z największymi wytwórniami filmowymi i producentami gier komputerowych. To właśnie odważne działania i innowacyjne spojrzenie na branżę sprawiło, że firma LEGO w krótkim czasie osiągnęła status najlepszego producenta zabawek w całej historii.