Najlepsze i najgorsze napoje dla dzieci - JAKIE WYBIERASZ? SONDA! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Najlepsze i najgorsze napoje dla dzieci - JAKIE WYBIERASZ? SONDA!

Najlepsze i najgorsze napoje dla dzieci - JAKIE WYBIERASZ? SONDA!

Autor zdjęcia/źródło: teksomolika / Freepik

Pora zadbać o odpowiednie nawodnienie dziecka i warto przyjrzeć się temu jaki nawyk wyrabiamy, podając dziecku konkretne napoje do picia. Podsuwamy listę dobrych i złych rozwiązań.

Niemowlak do pół roku potrzebuje ok. 750 ml wody dziennie. Dziecko do pierwszych urodzin powinno dostawać już ok. 800 ml wody dziennie. Jak wiadomo z wiekiem zapotrzebowanie wzrasta. Dla maluchów do trzeciego roku życia dzienna ilość wody wynosi 1300 ml. Starszaki między 4-6 r.ż. potrzebują już 1700 ml, a uczniowie w wieku od 7 do 9 lat 2000 ml. U dzieci powyżej 10-go roku życia ilość spożywanej wody zależy także od płci, wagi oraz ilości aktywności fizycznej jaką podejmują.

Kiedy już znamy zapotrzebowanie na płyny swojego dziecka, warto skupić się na tym co dokładnie mu podajemy.

NAJGORSZE I NAJLEPSZE NAPOJE DLA DZIECKA

WODA SMAKOWA

Mało kto wie, że w 1,5 litrowej butelce mamy aż 12 łyżek cukru. Czasami są dosładzane syropem glukozowo-fruktozowym. Niepokoją tez konserwanty (głownie benzoesan sodu), sztuczne aromaty i przeciwutleniacze.

Co w zamian?

Najlepszym wyborem będzie woda średnio zmineralizowana lub po prostu filtrowana z kranu. Im wcześniej zaczniesz wyrabiać w dziecku nawyk picia wody, tym lepiej. Jeśli koniecznie musi mieć dodatkowy smak, spróbuj z odrobiną cytryny, czy mięty.

CZARNA HERBATA I MROŻONA

Czarna herbata zawiera pobudzająco teinę i lepiej nie podawać jej dzieciom. Ponadto niektórzy badacze twierdzą, że w przypadku dzieci blokuje ona prawidłowe wchłanianie żelaza. Butelkowane herbaty mrożone z kolei zawierają za dużą ilość cukru i konserwantów.

Co w zamian?

Świetnie sprawdzają się herbaty ziołowe. Sprawdź jednak które z nich możesz podać dziecku. Sama uprawiaj zioła lub kupuj susz. Zdecydowanie lepiej unikać torebek ekspresowych.

NAPOJE GAZOWANE

Oczywiście nasz największy wróg. Wiadomo – wiele się o tym mówi i pisze, ale absolutnie należy wyeliminować je z diety dziecka. Jest wiele powodów. Po pierwsze przez dwutlenek węgla w nich zawarty znacząco podrażniamy dziecięcy układ trawienny. Po drugie nie może nam umknąć nieprzyzwoita ilość cukru w takich napojach, która doprowadza do skoków insuliny i uzależnienia. To prosta droga do otyłości.

Co w zamian?

Pyszne domowe koktajle miksowane w blenderze lub świeże soki z owoców z pewnością pokochają Twoje dzieci. Zapewnisz dziecku w ten sposób nieocenione źródło witamin!

KOLOROWE NAPOJE

Z różnymi wabiącymi dzieci rysunkami i bohaterami bajek niekoniecznie nadają się do spożywania przez dzieci. Sprawdź czy są dosładzane syropem glukozowo-fruktozowym.  Dodajmy do tego sztuczne barwniki i konserwanty i już mamy ryzyko cukrzycy typu 2, alergii, zwiększenia objawów astmy, czy problemów z koncentracją.

Co w zamian?

Co powtarzała zawsze babcia? Najlepszy jest kompot! Przyznajemy racje i zachęcamy do robienia domowych kompotów dla dzieci.

HERBATKI GRANULOWANE

Lubiane, bo słodkie i łatwe w przygotowaniu. Niestety słodycz nie bierze się z powietrza. Jest w nich zdecydowanie zbyt dużo cukru. Dodatkowo mają bardzo znikomą ilość wartościowych składników.

Co w zamian?

Klasyka napojów tak uwielbiana przez dzieci czyli: kakao. kawa zbożowa i karob. Z uwagi na właściwości pobudzające kakao i kawy zbożowej lepiej podawać je do porannego posiłku, a karob zostawić sobie na wieczór.

ZOBACZ TAKŻE:

Slow food – czy warto zmieniać dietę rodziny? SONDA >>

Strzałka w prawo

Sonda

Grafika sondy

Jakie napoje najczęściej podajesz dziecku?

woda
50.0%
woda smakowa
0.0%
kompot
25.0%
soki
0.0%
domowe koktajle
0.0%
napoje kolorowe
25.0%
napoje gazowane
0.0%
herbaty
0.0%
inne, komentarz pod artykułem
0.0%

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Sonia
    SoniaIkona zgłaszania komentarza
    U nas kroluje woda. Siegamy po kompoty i soki domowej roboty. Poza tym koktaile, mleko, i kawa zbozowa z mlekiem. Ale to raz na jakis czas, za czesto chlopcy nie lubia.
  • Awatar użytkownika Kasia P.
    Kasia P.Ikona zgłaszania komentarza
    Już od 6-go miesiąca życia dziecka ważne jest dopajanie maluszka wodą.
  • Awatar użytkownika Stokrotka
    StokrotkaIkona zgłaszania komentarza
    U nas króluje woda. Choć w domu dzieciaki pozwalają sobie na soki czy koktajle domowe. Dużo piją także mleka czy kawa z mlekiem. Ale zastanawia mnie co przy karmieniu piersią? Czy też trzeba podawać wodę do picia maleństwu? Czy może sama pierś wystarczy?