Sposoby leczenia niepłodności
Metoda leczenia niepłodności jest sprawą indywidualną i wymaga dokładnego dopasowania. Kliniki, takie jak np. TFP Fertility, wybór ten opierają na dokładnym wywiadzie medycznym i analizie badań obojga partnerów.
Leczenie hormonalne
Farmakologiczna stymulacja hormonalna to metoda polecanazwłaszcza kobietom z zaburzeniami owulacji. Leczenie niepłodności z zastosowaniem hormonów, takich jak klomifen lub gonadotropiny, może pomóc w jej wywołaniu. Stymulacja hormonalna jest również często stosowana w procedurach zapłodnienia pozaustrojowego (in vitro).
Inseminacja
Inseminacja jest procedurą, która polega na selekcji progresywnych plemników z nasienia mężczyzny i transferze ich do dróg rodnych kobiety. Ze względu na miejsce ich wprowadzenia wyróżnia się trzy rodzaje tego zabiegu. Należą do nich:
- inseminacja domaciczna – nasienie trafia do jamy macicy;
- inseminacja do szyjkową – nasienie wprowadza się do szyjki macicy;
- inseminacja dojajowodowa – nasienie transportowane jest do jajowodu.
Inseminację powszechnie stosuje się w takich przypadkach jak nieznacznie obniżona jakość nasienia czy występowanie minimalnej lub łagodnej endometriozy u kobiet.
Zapłodnienie pozaustrojowe metodą IVF/ICSI
Zapłodnienie pozaustrojowe, czyli in vitro, jest jednym z najskuteczniejszych sposobów leczenia niepłodności. Proces ten obejmuje kilka etapów, w tym hiperstymulację jajników, pobranie jajeczek, zapłodnienie ich w laboratorium i wprowadzenie zarodków do macicy. In vitro posiada wysoki współczynnik skuteczności i jest najczęściej wybierane, jeśli występują następujące problemy:
- niedrożność jajowodów,
- endometriozaw stopniu umiarkowanym lub ciężkim,
- nieprawidłowe parametry nasienia,
- brak plemników w nasieniu,
- nieskuteczność wcześniej stosowanych metod.
Procedura in vitro może zostać przeprowadzona na dwa sposoby, przy zastosowaniu metody klasycznej (IVF) lub poprzez wykonanie docytoplazmatycznej iniekcji plemnika do komórki jajowej (ICSI).
Leczenie niepłodności różnymi metodami – podsumowanie
Aktualny stan medycyny daje szerokie możliwości parom, które borykają się z problemem niepłodności. Prócz wyżej wymienionych metod należy wspomnieć jeszcze o jednej ważnej kwestii – wsparciu psychologicznym. Dla wielu par leczenie jest trudne zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Wsparcie psychologiczne, w tym terapia par, może mieć niebagatelny wpływ na radzenie sobie ze stresem i emocjonalnym obciążeniem związanym z trudnym i długotrwałym postępowaniem diagnostyczno-leczniczym.