Mama i babcia – jak odnaleźć się w nowej życiowej roli? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Mama i babcia – jak odnaleźć się w nowej życiowej roli?

Relacje w rodzinie powinny być oparte na wzajemnym porozumieniu i szacunku. Zdarza się jednak, że różnica pokoleń bądź nabyte nieprawidłowe zachowania stanowią barierę niemożliwą do pokonania. Szczególnie, gdy zmieniają się funkcje poszczególnych członków rodziny w przypadku pojawienia się w niej noworodka. Radzimy jak w takiej sytuacji się odnaleźć i nie zepsuć łączących nas rodzinnych więzi.


Odmienne poglądy

Zarówno mama, jak i babcia mają swoją wizję wychowania dziecka, a największy konflikt pojawia się właśnie w momencie, gdy babcia zaczyna zajmować się wnukiem. Z reguły narzuca ona swoje sposoby wychowawcze, które często są sprzeczne z metodami mamy. Warto korzystać z doświadczenia babci, gdyż jest ono z pewnością bardzo cenne, ale nie można dać się jej zdominować. Nie chodzi o to żeby za każdym razem, gdy babcia da wnuczkowi ciastko przed obiadkiem wszczynać kłótnie. Najlepiej ustalić takie rzeczy wcześniej i nie przysparzać dziecku stresu. Takie wtrącanie się odnosi się nie tylko do spraw wychowawczych, często babcie nawet nieświadomie czy nieumyślnie krytykują i poprawiają swoje córki w sprawach dotyczących chociażby prowadzenia domu czy przyrządzania posiłków. Nie warto wtedy denerwować się i pogłębiać konfliktów, najlepiej na spokojnie zwrócić mamie uwagę, że mimo iż nie chciała się wtrącać to jednak właśnie to robi. Postaraj się jej uświadomić że dasz sobie radę z tym sama i potrafisz zadbać o rodzinę i dom, a z pewnością to zrozumie.


Macierzyńskie zjednoczenie

Istnieje wiele konfliktowych sytuacji w takiej zmianie życiowych ról, w których jedna kobieta z córki staje się matką, a druga z matki zaczyna być babcią. Jednak więcej je do siebie zbliża niż dzieli, a najbardziej łączy je wspólnota macierzyństwa. Często dopiero na tym etapie życia córka jest w stanie lepiej zrozumieć swoją matkę i darować jej dawne błędy wychowawcze. Matka natomiast zaczyna dostrzegać dojrzałość i autonomiczność swojej córki. Wykorzystajmy więc te relacje do stworzenia silnej więzi rodzinnej.


A oto wypowiedzi naszych forumowiczek:

Oliwka: „Dzieci się kocha a wnuki - uwielbia... ”

Stokrotka: „.. kocha i rozpieszcza.. no bo w sumie po to są dziadkowie.. Ale ja wolę niech tak będzie tylko od święta hahahah Bo ciężko takiemu rodzicowi wychować potem takie rozpuszczone dziecko..”

ewewita1383: „ja mieszkam razem z mamą i wiele sporów z nią mam, bo ja karce a ona rozpieszcza ...”



POROZMAWIAJMY NA FORUM >>