Opublikowany przez:
Redakcja Familie
Redakcja
2024-02-08 12:26:33
Autor zdjęcia/źródło: Obraz autorstwa jcomp na Freepik
Środa Popielcowa 2024, czyli Popielec, jest świętem ruchowym i wypada zawsze na 46 dni przed Wielkanocą. Jest to dzień pokutny, w czasie którego obowiązuje post ścisły. W Popielec wierni udają się do kościoła biorąc udział w specjalnej mszy, zwieńczonej posypaniem głów popiołem. Okazuje się, że nie wszyscy są zobowiązani do przestrzegania postu w Środę Popielcową. Kto nie musi?
Środa Popielcowa i Wielki Piątek to dwa święta w kościele katolickim, w czasie których wszystkich wiernych obowiązuje ścisły post. Nie jest to jednak zwykły post – polega bowiem na ograniczeniu się do jednego posiłku pełnego i dwóch niepełnych, dodatkowo bezmięsnych. Kto jest zwolniony z postu ścisłego w Środę Popielcową 2024 i nie tylko? Post ścisły w Środę Popielcową 2024 obejmuje wszystkich katolików od 18 do 60 roku życia, ale z postu ścisłego w Środę Popielcową zwolnione są dzieci do 18 roku życia i osoby starsze. Post ścisły oznacza też, że wszyscy powyżej 14. roku życia mają tego dnia powstrzymać się od spożycia mięsa.
Czy kobiety w ciąży są zwolnione z postu ścisłego w Wielką Środę? Prawo kanoniczne nie precyzuje tego przypadku, jednak pojawiają się interpretacje, że kobiety w ciąży nie są zwolnione z postu ścisłego w Środę Popielcową oraz wielki Piątek. Nadrzędne w tym przypadku są jednak zalecenia lekarza kobiety w ciąży, który może zdecydować inaczej. Podobnie jest z osobami chorymi.
Po Środzie Popielcowej 2024, która w tym roku wypada w walentynki, w kościele katolickim następuje okres Wielkiego Postu. W okresie Wielkiego Postu wierni z kościoła katolickiego powstrzymują się od hucznych zabaw, nadmiernego objadania się i skupiają się na refleksji poświęconej męce Jezusa.
Od Środy Popielcowej 2024, aż do Wigilii Paschalnej, czyli Wielkiego Czwartku przed Wielkanocą, w kościołach w piątki odbywają się nabożeństwa Drogi Krzyżowej, a w niedziele Gorzkich Żali. Katolicy w piątki powstrzymują się też od jedzenia mięsa.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.
Nie masz jeszcze konta na familie.pl?
Załóż je już teraz!