29 listopada redakcja Familie.pl uczestniczyła w Olsztynie w śniadaniu prasowym z... kotem Mleczysławem - przedstawicielem programu „Mamy kota na punkcie mleka” kierowanego do uczniów klas I-III szkoły podstawowej, do ich rodziców oraz nauczycieli. Celem programu jest poszerzanie wiedzy na temat wartości odżywczych mleka i produktów mlecznych w diecie dzieci oraz nauka zasad prawidłowego odżywiania. Kampania promocyjno-edukacyjna, finansowana jest z Funduszu Promocji Mleka, realizowana przez Polską Izbę Mleka, we współpracy z Polską Federacją Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Założenia programu „Mamy kota na punkcie mleka”
Program podejmuje wyzwanie i stara się w sposób kreatywny, a zarazem interesujący nauczyć dzieci zasad zdrowego odżywiania. Kampania wychodzi naprzeciw problemom społeczeństwa pokazując rzeczywiste właściwości i wartości nabiału oraz ucząc zasad zdrowego odżywiania w sposób kreatywny, a zarazem interesujący. W jej ramach w szkołach organizowane są konkursy z atrakcyjnymi nagrodami - według autorów projektu, nic tak nie motywuje jak rozsądna, mleczna rywalizacja. Szkoły, uczestniczące w programie odwiedza również lubiany przez dzieci kot Mleczysław, do którego dołączyła ostatnio nowa koleżanka - Mleczna Kita!
Program „Mamy kota na punkcie mleka” kierowany jest do szkół
Autorzy kierują program „Mamy kota na punkcie mleka” do uczniów pierwszych klas szkoły podstawowej i ich nauczycieli oraz rodziców, dlatego że w tym wieku prawidłowe żywienie dziecka jest ogromnym wyzwaniem. To teraz kształtują się nawyki żywieniowe i upodobania kulinarne dziecka, które będą miały wpływ na przyszły styl życia. W szkole dzieci dokonują pierwszych samodzielnych wyborów obejmujących wizytę w sklepiku szkolnym, stołówce, podejmują też decyzje o zjedzeniu bądź nie, drugiego śniadania przyniesionego z domu. Na ich wybory wpływają także zachowania rówieśników. Działania podejmowane w ramach projektu podkreślają znaczenie wartości odżywczych mleka i produktów mlecznych w diecie dziecka, a rezygnacja z nabiału może pociągać szereg określonych konsekwencji zdrowotnych.
Mleko jest zdrowe: prawda czy fałsz?
Moda na zdrową żywność wciąż trwa i rozwija się. Jesteśmy coraz bardziej świadomi jakości produktów spożywczych i staramy się wybierać te odżywcze, które wzmacniają nasz organizm. W ten sposób sięgamy po artykuły spożywcze należące do tzw. żywności funkcjonalnej, która wykazuje działanie prozdrowotne. Szczególne miejsce wśród tego typu produktów zajmuje mleko i jego przetwory. Środowisko naukowe wielokrotnie dowiodło, iż spożywanie nabiału pomaga m.in. utrzymać prawidłową masę ciała, zmniejszyć ryzyko osteoporozy, udaru mózgu, nowotworów oraz prowadzi do obniżenia ciśnienia krwi. Nie każdy wie i z tym się zgadza, że produkty mleczne bogate w pełnowartościowe białko zapewniają prawidłowe funkcjonowanie organizmu ludzkiego. Białko wchodzi w skład wielu hormonów, przeciwciał i enzymów, dostarcza energii, a także wzmacnia układ odpornościowy i chroni go przed infekcjami. Pomaga ono również usuwać toksyny z organizmu. Obecna podczas śniadania prasowego dietetyk Agnieszka Anchimiuk z Instytutu Profilaktyki i Zdrowia podkreśla jednak, że zawsze należy obserwować swój organizm. Mimo niezaprzeczalnych zalet mleka i produktów mlecznych, nie wszyscy mogą je spożywać.
Jak dołączyć do programu „Mamy kota na punkcie mleka”?
Rekrutacja do programu „Mamy kota na punkcie mleka” trwa cały 2018 r. i prawdopodobnie zostanie przedłuzona na rok nastepny. Wystarczy wypełnić deklarację przystąpienia do programu, którą można znaleźć na stronie www.kochammleko.pl
W programie zarejestrowanych jest już ponad 300 szkół. Każda z placówek otrzymała pakiety edukacyjne, dzięki którym możliwe było przeprowadzenie zajęć informacyjnych na temat zdrowych nawyków żywieniowych. Jak wiemy, dzieci uczą się najlepiej poprzez zabawę.