Zakażone koronawirusem kobiety w ciąży trudniej znoszą chorobę i są częściej narażone na konieczność hospitalizacji niż kobiety w tym samym wieku, ale nie spodziewające się dziecka – do takich wniosków doszli naukowcy i opublikowali je w artykule opublikowanym w brytyjskim “The BMJ”.
Które kobiety w ciąży są narażone na bardziej ciężki przebieg COVID-19
Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) przeprowadzili analizę dotyczącą przebiegu COVID-19 wśród kobiet w ciąży i noworodków na całym świecie. Doszli oni do wniosku, że bardziej zagrożone ciężkim przebiegiem COVID-19 są w ogóle przyszłe mamy, a szczególnie te, które już wcześniej miały zdiagnozowane choroby współistniejące, takie jak: otyłość, cukrzyca i nadciśnienie oraz kobiety pochodzące z mniejszości etnicznych – czytamy w onet.pl. Istotnym czynnikiem cięższego przebiegu COVID-19 okazał się także wyższy wiek matki.
>>> Czytaj też: DIETETYK radzi: Jak zrobić detoks na wiosnę? Wiosenne oczyszczanie
Badanie wykazało także, że u 10% przyszłych mam i tych kobiet, które niedawno były w ciąży, a które zgłosiły się do lekarza nie z powodu COVID-19, wykryto zakażenie koronawirusem. O ile odsetek kobiet w ciąży narażonych na cięższy przebieg COVID-19 niż kobiet z tej samej grupy wiekowej nie będących w ciąży jest wyższy, o tyle liczba zgonów i martwych urodzeń nie jest wyższa niż bez zakażenia wirusem Sars-CoV-2. Część kobiet przechodziła infekcję bezobjawowo, u 41% przyszłych mam występował kaszel, a u 40% odnotowywano gorączkę.
We wnioskach naukowców znalazł się wniosek, że biorąc pod uwagę wyniki przeprowadzonych badań, kobiety w ciąży powinny zostać uznane za grupę wysokiego ryzyka. Jednocześnie stwierdzona, że ryzyko dla dzieci jest bardzo niskie.
>>> Czytaj też: Jak gotować jajka, żeby nie pękały? TOP 6 sposobów gotowania jajek