Koraliki do wyrobu biżuterii: przewodnik po najczęściej używanych rodzajach i kształtach - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Koraliki do wyrobu biżuterii: przewodnik po najczęściej używanych rodzajach i kształtach

Koraliki do wyrobu biżuterii: przewodnik po najczęściej używanych rodzajach i kształtach

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Wyroby biżuteryjne z koralików cieszą się niezwykłą popularnością wśród entuzjastów rękodzieła ze względu na nieograniczone możliwości twórcze, ale przede wszystkim ze względu na piękno i różnorodność dostępnych w sprzedaży półfabrykatów. Istnieje wiele rodzajów i kształtów koralików, które można wykorzystać w różnych technikach wyrobu biżuterii.

Jak wybrać odpowiednie, aby osiągnąć zamierzony efekt i stworzyć unikatowe ozdoby? Jakie dokładnie koraliki do robienia biżuterii można znaleźć w sprzedaży? O tym poniżej!   

Kamienie naturalne do wyrobu biżuterii - jakie są ich rodzaje?

Kamienie naturalne są cenione w wyrobie biżuterii ze względu na ich unikalne właściwości, piękno i różnorodność kolorów oraz wzorów. Jest ich naprawdę wiele, co pozwala na stworzenie wielu oryginalnych dekoracji, dopasowujących się do różnych typów urody czy upodobań stylistycznych. Jakie dokładnie rodzaje kamieni naturalnych do wyrobu biżuterii można wyróżnić?

Do najczęściej spotykanych w sprzedaży zalicza się m.in.:

  • agat - kamień o zróżnicowanej kolorystyce, często występujący z pasmami lub plamami, powszechnie stosowany w bransoletkach, naszyjnikach i kolczykach;
  • ametyst - kwarc o różnych odcieniach fioletu, często używany w pierścionkach, naszyjnikach i kolczykach;
  • labradoryt - kamień o charakterystycznym błyszczącym efekcie labradorescencji, występujący w odcieniach szarości, niebieskiego i zielonego;
  • lapis lazuli - niebieski kamień z drobnymi inkluzjami złota w postaci drobinek pirytu, popularny w naszyjnikach i bransoletkach;
  • malachit - zielony kamień z charakterystycznymi pasmami i falistymi wzorami;
  • opal - kamień o wyjątkowej grze kolorów, występujący w odcieniach białych, żółtych, niebieskich i zielonych;
  • kwarc różowy - delikatny różowy kamień, często używany w biżuterii związanej z miłością i uczuciami;
  • szafir - niebieski kamień, będący jednym z najbardziej cenionych kamieni szlachetnych, używany głównie w pierścionkach, kolczykach i naszyjnikach;
  • onyks - czarny kamień o matowym lub połyskującym wykończeniu, często stosowany w męskiej biżuterii, ale nie tylko;
  • topaz - kamień o szerokiej gamie kolorystycznej, od bezbarwnego przez żółty, niebieski, różowy, do brązowego;
  • turkus - niebiesko-zielony kamień o matowym wykończeniu, często używany w biżuterii etnicznej i boho.

To oczywiście tylko niektóre z tych najpopularniejszych. Warte uwagi będą także amerysty, bawole oka, szklane cyrkonie, granaty czy hematyty. Warte uwagi półfabrykaty do biżuterii tego typu znajdziesz tu: https://kamieniolomy.pl/sznury-kamienie-naturalne-syntetyczne-lawa.


Koraliki do wyrobu biżuterii o różnych kształtach i kolorach

Koraliki do biżuterii są niezwykle chętnie wykorzystywane w tworzeniu bransoletek czy naszyjników nie tylko ze względu na samą różnorodność kamieni, ale także dzięki bogatej ofercie ich kształtów i kolorów. Zwiększa to bowiem możliwości twórcze i umożliwia dopasowanie biżuterii do indywidualnych oczekiwań jej przyszłej właścicielki.

Jakie kształty i szlify można znaleźć wśród półfabrykatów do biżuterii? Zależnie od tego, czego aktualnie potrzebujesz, możesz postawić na klasyczną kulę, walec lub kostkę. Poza nimi w sprzedaży znajdziesz też takie kształty jak bryła, moneta, oponka, patyczek, poduszka bądź prostopadłościan. Oczywiście dostępne są także te w kształcie serca czy strzałki, idealne do biżuterii na specjalne okazje.

Agat kula, hematyt moneta czy może prehnit prostopadłościan - który typ koralików dziś wybierzesz?