Opublikowany przez: ULA 2011-07-06 13:15:32
Ślub konkordatowy
Dzięki umowom pomiędzy państwem polskim a kościołem katolickim od 1998 roku ceremonia kościelna po załatwieniu odpowiednich formalności uznawana jest też za akt prawny zawarcia związku małżeńskiego. Dzięki temu para młoda nie musi już brać ślubu w obliczu urzędnika z Urzędu Stanu Cywilnego. Aby wziąć ślub konkordatowy pierwsze kroki należy skierować do kancelarii parafialnej kościoła w którym ma odbyć się ślub.
Potem formalności w Urzędzie Stanu Cywilnego i powrót do parafii. Po przebrnięciu przez gąszcz zaświadczeń i dokumentów oraz znacznie przyjemniejszym ślubie, ksiądz ma obowiązek przesłać do USC dokumenty, a para młoda po 2 tygodniach może odebrać akty małżeńskie.
Ślub cywilny
Zawrzeć związek małżeński zgodnie z polskim prawem można w Urzędach Stanu Cywilnego. Nie obowiązuje rejonizacja związana z miejscem zamieszkania, więc miejsce i miasto możemy wybrać według własnego upodobania. W USC odpowiadamy na kilka formalnych pytań, by urzędnik stwierdził brak przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego. W urzędzie także decydujemy jakie nazwisko po ślubie przyjmie żona oraz w przyszłości dzieci. Dokumenty potrzebne do ślubu, zależne są od stanu cywilnego. Panny i kawalerowie przynoszą dowód osobisty i skrócony odpis aktu urodzenia.
Ślub kościelny
Z punktu widzenia prawa, sam ślub kościelny nie czyni z pary młodej małżeństwa. Ceremonia ma znaczenie tylko w wymiarze religijnym i duchowym.
Ślub mieszany
Pod tym pojęciem kryje się związek ludzi różnych wyznań religijnych.
Takie małżeństwa nie zawsze są możliwe, jednak niektóre kościoły dopuszczają je pod pewnymi zastrzeżeniami. W Kościele katolickim potrzebna jest zgoda biskupa, a osoba należąca do Kościoła rzymsko-katolickiego musi obiecać, iż nie porzuci wiary i wychowa dzieci w wierze katolickiej. Kościół prawosławny podobnie jak katolicki nie zaleca związków z osobami innych wyznań, jednak jeśli partner jest innego wyznania chrześcijańskiego, wtedy ślub będzie możliwy. Kościoły protestanckie (szczególnie ewangelicko-augsburski), jest dość liberalny pod tym względem i małżeństwa mieszane nie powinny stanowić większej przeszkody. W judaizmie małżeństwa mieszane są niemożliwe w dwóch głównych nurtach — ortodoksyjnym i konserwatywnym — w nurcie reformowanym są możliwe. W islamie małżeństwo mieszane jest znacznie łatwiejsze do zrealizowania, jeśli to kobieta jest niemuzułmanką.
Mężczyzna pragnący poślubić wyznawczynię islamu bez zmiany wyznania nie otrzyma zgody rodziny ani duchownego z meczetu wybranki.
Krzysztof Bieniek
"Trendy Mody Ślubnej" - dodatek do "Gazety Olsztyńskiej"
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Agnieszka Z. 2011.10.06 13:15
Ja jestem za konkordatowym, bo jest najwygodniejszy. O ile obie strony są wierzące oczywiście :)
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.