Wyjazdy na kolonie i obozy to czas radości najmłodszych, który jednak dla rodziców bywa nieco stresujący. Podróż i pobyt najmłodszych pod opieką nieznanych nam osób i w grupie nowych dzieci, budzi zasadne pytania o bezpieczeństwo naszych dzieci. Aby jednak zmniejszyć nieco poziom stresu, sami możemysprawdzić autokar przed wyjazdem na kolonie i obóz, a również organizatora kolonii.
Jak sprawdzić autokar na kolonię lub obóz?
Jeśli chcemy sprawdzić autokar, którym dzieci jada na kolonie, obóz lub wycieczkę, możemy skorzystać z bezpłatnej usługi Bezpieczny Autobus. Dzięki niej uzyskamy dostęp do aktualnych danych z państwowego rejestru. Co będziemy potrzebować, aby sprawdzić autokar na kolonie lub obóz? Wystarczy, że wpiszemy jego numer rejestracyjny, a otrzymamy w informacji zwrotnej między innymi takie dane jak te:
- czy sprawdzany autokar na kolonie lub obóz ma ważne obowiązkowe badanie techniczne,
- czy sprawdzany autokar na kolonie lub obóz ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC,
- czy sprawdzany autokar na kolonie lub obóz jest wyrejestrowany albo kradziony,
- dane techniczne, na przykład liczbę miejsc w autobusie,
- stany licznika z badań technicznych. Informacje o stanie licznika są gromadzone w bazie od 2014 roku.
Jeśli jednak autokar na kolonie lub obóz, którym mają jechać nasze dzieci nadal budzi nasze wątpliwości, zawsze możemy poprosić policję o sprawdzenie zarówno stanu technicznego pojazdu, jak i kierowcy.
Jak sprawdzić organizatora kolonii lub obozu dla dzieci?
Tę informację również możemy w prosty sposób sprawdzić na stronie www.wypoczynek.men.gov.pl, gdzie najdziemy bazę wypoczynków dla najmłodszych. Obowiąki organizatora wypoczynku dla najmłodszych ściśle reguluje art. 92 a Ustawy o systemie oświaty z 7 września 1991 r. (Dz. U. 2022.0.2230), w Ustawie z dnia 11 września 2015 r. o zmianie Ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym (Dz. U. z 2015 r. poz. 1629) oraz w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży (Dz. U. z 2016 r., poz. 452).
Organizator wypoczynku (kolonii, obozu) musi zgłosić wyjazd do właściwego (ze względu na siedzibę organizatora) kuratorium oświaty. Dzięki temu wizytatorzy mogą kontrolować miejsca wypoczynku dzieci i młodzieży. Podobne kontrole może przeprowadzić straż pożarna i sanepid (zarówno przed rozpoczęciem wypoczynku, jak również w czasie jego trwania).
CZYTAJ TEŻ >> Nauczycielka zgubiła chłopca na wycieczce szkolnej