Pępek noworodka, czyli kikut pępowiny, może budzić w rodzicach lęk i obawę o to, czy jest właściwie pielęgnowany. I kiedy właściwie odpada pępek noworodka, bo przecież kiedyś powinien... Młodzi rodzice mają mnóstwo rozterek związanych z opieką nad bobasem w pierwszych dniach życia.
Czym jest kikut pępowiny, czyli pępek noworodka?
Ten wystający z brzuszka dziecka fragment tkankowy, to pozostałość po pępowinie łączącej dziecko w życiu płodowym z łożyskiem, czyli z mamą. Po jej przecięciu fragment, który zostaje po stronie bobasa powinien uschnąć i swobodnie odpaść. No dobrze, ale wielu z Was zapyta: Ale kiedy odpada pępek noworodka? I tutaj sprawa już nie jest taka oczywista.
Pielęgnacja kikuta pępowiny – jak dbać o pępek noworodka, aby odpadł bez problemów
Tuż po przecięciu kikut pępowiny jest błękitnawy i wilgotny. Następnie zmienia kolor na żółtawy, a po około 24 godzinach – ma odcień brązowy. Pępek noworodka po założeniu zacisku, odcinany jest od łożyska jałowo. Ważne, aby zacisk z kikuta pępowiny został zdjęty przed wyjściem ze szpitala do domu – rodzice, zwróćcie na to uwagę. Od tej pory pępek noworodka sukcesywnie obkurcza się i wysusza. Pielęgnacja w domu polega na przemywaniu raz na dobę gazikiem z wodą i następnie dokładnym osuszeniu. Nie ma potrzeby nadmiernego używania środków odkażających, a w ogóle niewskazane jest stosowanie spirytusu bądź jodyny – jak to niegdyś było zalecane (nawet jeszcze 20 lat temu). Kikut może być osłonięty cienkim, jałowym gazikiem lub nieosłonięty w ogóle. Pępek niemowlaka najlepiej się goi, gdy jest czysty, suchy i wietrzony (ale przewiewnie zabezpieczony przed zabrudzeniem i zakażeniem). Zadbajcie też o to, aby pieluszka sięgała poniżej pępka i nie dotykała go drażniąc i raniąc.
Kiedy odpada pępek noworodka?
Pępek noworodka odpada samoistnie po około 7-15 dniach po urodzeniu. Zdarzają się przypadki, że uschnięta część pępka noworodka odpada dopiero po 20-25 dniach. Nie jest to jednak normą i jeśli kikut pępowiny nadal nie odpada po 15 dniach, warto pokazać bobasa pediatrze, który oceni czy wszystko jest w porządku i można spokojnie czekać na wielki finał.
Co może niepokoić?
Pępek noworodka właściwie pielęgnowany goi się bez zakłóceń i sam odpada. Jeśli zobaczycie jednak, że miejsce wokół pępka lub sam pępek zrobił się czerwony i ocieplony lub obrzeknięty, może to świadczyć o zakażeniu. Podobnie, jeśli z kikuta zacznie sączyć się jakaś wydzielina, dodatkowo o brzydkim, cuchnącym zapachu. Zaniepokoić Was powinno także krwawienie. Szybko zgłoście się do lekarza, który zdecyduje, czy wystarczą zwykłe środki odkażające do pielęgnacji kikuta pępowiny, czy jednak leki specjalistyczne.