Opublikowany przez: Redakcja F. Redakcja 2024-02-07 13:24:11
Autor zdjęcia/źródło: Zdjęcie Freepik
Podnoszenie główki to jedno z pierwszych znaczących osiągnięć malucha. Ten ważny etap, zazwyczaj ma miejsce w pierwszych miesiącach życia dziecka. Kiedy dziecko zaczyna podnosić głowę i jak mu w tym pomagać?
Podnoszenie głowy to umiejętność, która jest związana z rozwojem mięśni szyi i kręgosłupa dziecka. W pierwszych tygodniach życia niemowlęcia, jego szyja jest jeszcze słaba, a mięśnie niezdolne do utrzymania głowy. W miarę upływu czasu jednak, rozwijają się i wzmacniają.
Pierwsze próby podnoszenia głowy mają miejsce podczas leżenia niemowlęcia na brzuchu, co jest zalecaną praktyką. To ćwiczenie pomaga w rozwijaniu siły mięśni szyi, pleców i ramion. Początkowo dziecko może podnosić głowę tylko na chwilę, ale stopniowo zdobywa większą kontrolę i siłę, umożliwiając dłuższe okresy podtrzymywania głowy. Kiedy dziecko zaczyna podnosić głowę? Zazwyczaj już po 1. miesiącu maluch jest w stanie unieść na chwilę główkę w leżeniu na brzuchu. W okolicach 2-4 miesiąca życia większość dzieci potrafi już utrzymać głowę przez krótki czas, a do 6 miesiąca umiejętność ta coraz bardziej się utrwala.
Możemy również motywować dziecko do ćwiczenia unoszenia główki w leżeniu na brzuchu. Warto wykorzystać czas, gdy maluch jest wsypany, przewinięty i nie głodny, układając go na brzuchu i pokazując mu zabawki, które mają na celu motywować do poniesienia głowy i chęci zobaczenia ich.
Rodziców może również niepokoić fakt, że dziecko nie podnosi główki w okresach, w których czynność ta powinna występować. Jeśli dziecko nie wykazuje postępu w tej umiejętności lub zdaje się mieć z nią trudności, warto skonsultować się z pediatrą. Niektóre sygnały mogą bowiem świadczyć o problemach z asymetrią lub zaburzeniem napięcia mięśniowego, a także kłopotach z układem nerwowym malucha. Dlatego w przypadku obaw dotyczących rozwoju niemowlęcia, zawsze warto skonsultować się z pediatrą. Specjalista może przeprowadzić dokładne badanie, ocenić umiejętności dziecka i, jeśli to konieczne, skierować na dalsze badania diagnostyczne.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.