Karta EKUZ dla dziecka: jak wyrobić? Gdzie złożyć dokumenty i ile się czeka? KROK PO KROKU - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Karta EKUZ dla dziecka: jak wyrobić? Gdzie złożyć dokumenty i ile się czeka? KROK PO KROKU

Karta EKUZ dla dziecka: jak wyrobić? Gdzie złożyć dokumenty i ile się czeka? KROK PO KROKU

Autor zdjęcia/źródło: Karta EKUZ dla dziecka

Gdy wybierasz się z dzieckiem na wakacje do krajów Unii, karta EKUZ może się bardzo przydać w przypadku choroby lub wypadku. Jak i gdzie ją wyrobić? Zebraliśmy garść podpowiedzi.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) potwierdza prawo do korzystania na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w czasie tymczasowego pobytu na terenie innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej/EFTA. EKUZ jest wydawana osobom, które na terenie Polski podlegają prawu opieki zdrowotnej finansowanej przez NFZ, a także osobom zgłoszonym do NFZ jako uprawnione do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Dzieci do 18 roku życia w prawie polskim objęte są bezpłatnym ubezpieczeniem zdrowotnym, dlatego wyrobienie dla nich karty EKUZ będzie formalnością. 

Pamiętaj, że w ramach karty EKUZ dziecko może korzystać wyłącznie z opieki zdrowotnej publicznej – dlatego przed udaniem się do lekarza lub przychodni należy sprawdzić, czy oferuje ona taką usługę Jeśli pójdziemy do placówki prywatnej, usługa będzie odpłatna.

Karta EKUZ dla dziecka: co trzeba zrobić? Formalności

Aby otrzymać kartę EKUZ dla dziecka, opiekun prawny lub rodzic (wystarczy jeden), musi wypełnić wniosek i złożyć go w oddziale NFZ. Wnioski EKUZ do pobrania oraz adresy oddziałów znajdziesz tutaj: http://www.nfz.gov.pl/dla-pacjenta/zalatw-sprawe-krok-po-kroku/jak-wyrobic-karte-ekuz/
Od pewnego czasu system wydawania kart EKUZ został uproszczony i obecnie wystarczy podać numer pesel, a nie dostarczać RUMA od pracodawcy, jak to było wymagane do niedawna.

Karta EKUZ dla dziecka: jak i gdzie złożyć wniosek

Dobra wiadomość jest również taka, że wniosku nie trzeba składać osobiście. Wnioski o wydanie EKUZ rozpatrywane są przez oddziały wojewódzkie oraz przez wybrane delegatury NFZ.

Wypełniony i podpisany wniosek możesz:

• zeskanować i wysłać mailem do oddziału wojewódzkiego NFZ;
• wysłać pocztą lub faksem do oddziału lub jednej z delegatur NFZ;
• wysłać przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP;
• złożyć osobiście w oddziale lub w jednej z delegatur NFZ.

Odbióru karty EKUZ można dokonać na kilka sposobów:

• Osobiście w oddziale lub delegaturze NFZ
• Na poczcie, jeśli w punkcie wniosku „Sposób odbioru karty” zaznaczysz pole: „Przesłać pocztą na adres”.
• Jeśli nie możesz osobiście odebrać karty możesz kogoś upoważnić wypełniając stosowny wniosek.
Karta EKUZ jest wydawana na okres od 6 do 12 miesięcy – w ramach tej samej karty możesz spokojnie wyjechać z dzieckiem kilka razu do krajów Unii Europejskiej.
Nie zostawiaj jednak formalności związanych z wydaniem karty na ostatnią chwilę, aby uniknąć długich kolejek – zwłaszcza w okresie wakacyjnym – i wydłużonego czasu oczekiwania na kartę EKUZ.