Zespół jelita drażliwego
Zespół jelita drażliwego to choroba przewodu pokarmowego, która charakteryzuje się bólami brzucha i zaburzeniami wypróżniania. Do najczęstszych przyczyn należą: nadmierny rozrost flory bakteryjnej, zmiany psychiczne – zaburzenia osobowości, depresja – infekcja jelitowa, nieodpowiednia dieta.
Objawy drażliwego jelita
Pierwszymi objawami, które mogą wskazywać na zespół jelita drażliwego, jest wzdęty i bolący brzuch, biegunka naprzemienna z zaparciami.
Co może pomóc?
Na ból może pomóc ciepły termofor oraz zielona herbata, a także środku przeciwbólowe i rozkurczowe. Należy również zwracać uwagę na to, co się je i eliminować z diety produkty, po których wystąpiły, bądź nasiliły się bóle.
Jeżeli dolegliwości wciąż się powtarzają – należy skonsultować się z lekarzem.
Kamica nerkowa
Najczęstszymi objawami kamicy nerkowej jest nagłe pojawienie się ostrego lub tępego bólu, któremu mogą towarzyszyć nudności, a w moczu może pojawić się krew. Jeżeli kamienie w nerkach są szczególnie duże, ich podróż z nerek do moczowodu może powodować ogromne cierpienie.
Z początku ból pojawia się w okolicy odcinka lędźwiowego i promieniuje w dół – do spojenia łonowego. Niekiedy jest tak silny, że wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.
Jakie są przyczyny kamicy nerkowej?
Do najczęstszych przyczyn kamicy nerkowej zaliczamy: przewlekłe zakażenie dróg moczowych, nadczynność przytarczyc, wady rozwojowe układu moczowego, nieodpowiednia dieta, przewlekłe choroby jelit oraz przyjmowanie zbyt małej ilości płynów. Zwiększenie stężenia wapnia w moczu, prowadzi do łatwiejszego powstawania kamieni w drogach moczowych.
Najczęstsze powikłania
Najczęstszymi powikłaniami kamieni nerkowych są: zakażenie dróg moczowych, przewlekłe zapalenie nerek oraz zwężenie dróg moczowych, co również prowadzi do powstawania kamieni w układzie moczowym.
Jak leczyć, jak zapobiegać kamicy nerkowej? CZYTAJ DALEJ