Kalendarz Rozwoju Ciąży - 9 tydzień - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kalendarz Rozwoju Ciąży - 9 tydzień

Kalendarz Rozwoju Ciąży - 9 tydzień

Autor zdjęcia/źródło: Flickr, Sara Neff

9 TYDZIEŃ CIĄŻY

Rozwój dziecka w 9 tygodniu ciąży

W dziewiątym tygodniu ciąży wielkość zarodka waha się w przedziale 19-25 mm. Dziecko posiada już ukształtowane ręce i nogi, a ogon powinien zaniknąć. Posiada również zaczątki struktur w obrębie twarzy, w tym oczu, uszu i nosa, nadające mu ludzki wygląd.

Na początku tego tygodnia ciąży głowa przygięta jest do klatki piersiowej, choć z czasem plecy częściowo wyprostują się, przez co głowa płodu nie będzie już opadać na brzuch. W dalszym ciągu kształtuje się twarz pojawiają się struktury dające początek wargom ust. Oczy przesuwają się z boków głowy ku przodowi. Tworzy się tęczówka oka.
Kończyny nadal rosną. Widać już oddzielone paluszki u rąk i stóp, pojawia się kolejne przewężenie na bliższej części kończyn – w tym miejscu powstanie łokieć w kończynie górnej lub kolano w dolnej.

Komórki mięśniowe mają zdolność do kurczenia się i pojawiają się pierwsze mimowolne ruchy płodu, niewyczuwalne jeszcze przez kobietę.

Dolegliwości ciążowe 9 tygodnia

W dziewiątym tygodniu ciąży twoja macica urośnie już nawet do rozmiarów małego melona. W związku z tym widać już twój brzuszek.
Z czasem zaczniesz zauważać coraz wyraźniejsze zmiany zachodzące w Twoim ciele, poza obrębem samego brzucha. Odpowiedzialne za to są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie przyszłej mamy. Będziesz doświadczać lekkich bólów podbrzusza, częstych zmian nastroju, bólów głowy, obniżenia libido czy pojawienia się ostudy – ciemnych przebarwień na skórze twarzy.

Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o   kobietach w ciąży.

Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny  i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.