Opublikowany przez: Aleksandra Wiktoria
Autor zdjęcia/źródło: pixabay @
W trzydziestym trzecim tygodniu następuje dalszy szybki rozwój mózgu dziecka. Rozwijają się obszary kory mózgowej, które odpowiadają za rozumienie znaczenia dźwięków, a później rozumienie mowy czy przetwarzanie wrażeń wizualnych.
Kości dziecka są już twarde, ale nie dotyczy to kości czaszki, która musi zachować nieco elastyczności aż do porodu, tak by ułatwić przeciśnięcie się przez kanał rodny. Nie tylko same kości zachowują elastyczność, ale przede wszystkim połączone są elastycznymi szwami, a pomiędzy nimi znajdują się tzw. ciemiączka. Dzięki temu w trakcie porodu kształt czaszki niejako dostosuje się do kształtu kanału rodnego.
Rosnąca macica będzie powodować zgaęa, niestrawność, zaparcia, obrzęki nóg, bóle pleców, trudności ze złapaniem równowagi czy bezsenność spowodowaną niemożnością znalezienia wygodnej pozycji do snu. Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie ograniczać przyjmowania płynów.
Coraz częściej będą pojawiać się też skurcze Braxtona-Hicksa, a ich odróżnienie od skurczów porodowych, zwłaszcza jeśli jeszcze nie rodziłaś, będzie coraz trudniejsze. Na tym etapie mogą stać się one nawet bolesne i zyskać pewne cechy regularności, co może być niezwykle mylące i prowadzić do powstawania fałszywych alarmów porodowych.
Ruchy płodu powinny być wyraźnie odczuwane, jest ich jednak odrobinę mniej niż kilka tygodni wcześniej. Spowodowane jest to większymi wymiarami dziecka i ograniczoną przestrzenią w brzuchu mamy.
Zaleca się codzienne monitorowanie aktywności dziecka i liczenie jego ruchów. W tym celu kobieta musi się zrelaksować, zjeść posiłek i położyć wygodnie. W ciągu godziny powinno być co najmniej pięć epizodów ruchów płodu. Jeśli jest ich znacząco mniej, trzeba skontaktować się z lekarzem. Podobnie gwałtowny wzrost aktywności ruchowej dziecka może świadczyć o silnym stresie zagrażającym zdrowiu, a nawet życiu dziecka. Ponadto, jeśli pojawiają się inne niepokojące objawy, takie jak silne i bolesne skurcze, odpływanie płynu owodniowegoczy krwawienie z dróg rodnych, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem.
Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży.
Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.