Kalendarz Rozwoju Ciąży - 17 tydzień - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Kalendarz Rozwoju Ciąży - 17 tydzień

Kalendarz Rozwoju Ciąży - 17 tydzień

Autor zdjęcia/źródło: Kalendarz Rozwoju Ciąży, tydzień 17 @ flickr Jamie Campbell

17 TYDZIEŃ CIĄŻY

Rozwój dziecka w 17 tygodniu ciąży

Fizjologiczna częstość bicia serca płodu mieści się między 110 a 160 uderzeniami na minutę.
Rozwinięty jest już zmysł dotyku i odruch chwytny. Dziecko potrafi już zaciskać rączki, używając do tego kciuka, często łapie rączkami pępowinę, albo ssie kciuk u zaciśniętej piąstki. Posiada już wykształcone paznokcie.

Narząd zmysłu czyli ucho jest coraz lepiej rozwinięte i rozróżnia dżwięki. Oczy „patrzą” już na wprost, ale powieki pozostają zamknięte , ponieważ w brzuszku nie ma światła i dziecko i tak nie miałoby możliwości zobaczyć czegokolwiek. Dlatego dzieci uczą się patrzeć dopiero po narodzinach i przez pierwsze dni widzą bardzo niewyraźnie, widzą tylko zamazane, duże postacie.

W siedemnastym tygodniu ciąży dziecko zaczyna odkładać brązową tkankę tłuszczową, która pozwoli mu utrzymać stałą temperaturę ciała po porodzie. Jego skóra powoli przestaje być przezroczysta i zaczyna przypominać skórę.

Dolegliwości ciążowe 17 tygodnia

Macica znajduje  się w połowie odległości od kości łonowej do pępka. Brzuch jest już mocno powiększony. Wraz z jego powiększaniem się oraz wzrostem masy ciąży zmienia się twój środek ciężkości – przesunie się on do góry i do przodu, co  spowoduje  problemy z utrzymaniem równowagi i bóle pleców. Chodź ostrożnie – upadek jest ostatnią rzeczą, której chciałabyś doświadczyć w ciąży. Jest to też dobry moment, by zrezygnować z butów na obcasie, które nie ułatwią odszukiwania równowagi.

W okresie tym następuje dalszy wzrost  wydzielania z gruczołów w całym ciele, co jest związane z większym ukrwieniem. Będziesz się pocić bardziej obficie, może pojawić się większa niż zwykle ilość wydzieliny z pochwy, a nawet krwawienia z nosa. Z powodu zmian hormonalnych i zwiększonej objętości krwi w obiegu, naczynia krwionośne są nieco słabsze i mogą pojawiać się na skórze poszerzone naczynka i pajączki. Dodatkowo dziąsła są rozpulchnione, co w połączeniu z osłabieniem naczyń może powodować ich krwawienie – myj zęby częściej, ale krócej, kup szczoteczkę o możliwie miękkim włosiu.
W dalszym ciągu cierpieć będziesz z powodu opuchniętych nóg, trudności z nabieraniem powietrza, bólu w pachwinach, trudności ze spaniem w nocy czy zawrotów głowy i wahań nastroju w ciągu dnia. Pojawiać się mogą kolejne żylaki na nogach i rozstępy na brzuchu i piersiach.

 

Kalendarz Rozwoju Ciąży przygotowała dla Was Pani Aleksandra Nowak - położna z 26 letnim doświadczeniem, która z zamiłowaniem przekazuje wiedzę o noworodkach, niemowlakach i o kobietach w ciąży. 

Dzięki wiedzy z zakresu psychologii, potrafi bardziej zrozumieć stan emocjonalny  i psychiczny kobiet w ciąży, a także po porodzie i kobiet w okresie menopauzy. Na co dzień przekazuje ona kobietom wiedzę na temat samokontroli piersi i uczy je to robić oraz edukuje kobiety z zakresu wiedzy o raku piersi. Nasza specjalistka pracuje w prywatnym centrum medycznym a od 2 lat współpracuje z fundacją ZDĄŻYĆ Z POMOCĄ, gdzie zajmuje się dziećmi niepełnosprawnymi, oraz współpracuje z PZWL w Warszawie prowadząc tam szkolenia.