Jakie zioła można pić w ciąży? Sprawdź! - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jakie zioła można pić w ciąży? Sprawdź!

Jakie zioła można pić w ciąży? Sprawdź!

Autor zdjęcia/źródło: @pixabay

Po różnego rodzaju zioła i herbatki ziołowe sięgamy przy wielu kłopotach związanych ze zdrowiem. Jednak u przyszłych mam, zioła mogą mieć negatywny skutek. Niektóre mogą wywołać wady rozwojowe płodu, a nawet doprowadzić do poronienia. Które więc zioła są wskazane dla przyszłych mam, a których należy unikać?

Coraz częściej niż po leki syntetyczne, sięgamy po zioła. Jednak zanim po nie sięgniemy, warto dowiedzieć się, jak będą one oddziaływać na organizm. Zioła zawierają wiele substancji aktywnych, dzięki którym potrafią działać z tą samą siłą co leki apteczne. Wśród bioaktywnych fitozwiązków wymienia się m.in.:

  • alkaloidy, np. o działaniu pobudzającym lub znoszącym skurcze mięśni gładkich,

  • fenole o działaniu bakteriostatycznym i dezynfekującym,

  • antocyjany wykazują aktywność antyoksydacyjną,

  • flawonoidy działające przeciwutleniająco i wpływające na szerokie spektrum funkcji organizmu.

Zwłaszcza przyszłe mamy powinny być szczególnie czujne, ponieważ wiele z substancji aktywnych przechodzi przez łożysko, dlatego do stosowania ziół należy podchodzić równie ostrożnie, jak do leków.

Zioła w ciąży - po które warto sięgać

Przed zaparzeniem ziół, warto dowiedzieć się, które zioła są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Zioła, napary czy herbaty ziołowe w ciąży lub korzystanie z odpowiednich przypraw pomoże wręcz uporać się z typowymi dolegliwościami dokuczającymi przyszłym mamom. Do najbardziej popularnych i polecanych ziół w ciąży należą: 

  • imbir – pobudza wydzielanie śliny i soku żołądkowego, poprawia apetyt i wpływa pozytywnie na trawienie oraz wzdęcia. Skuteczny na poranne mdłości;

  • pokrzywa – herbata z pokrzywy w ciąży to idealne rozwiązanie na opuchliznę nóg i całego ciała. Pokrzywa w ciąży skutecznie pomaga wydalać nadmiar zatrzymanej wody w organizmie.

  • melisa – zioło znane z działania uspokajającego. Melisa w ciąży może być bezpiecznie stosowana do uśmierzania bólu głowy i jako środek na problemy z zasypianiem.

  • rumianek – działa odkażająco i przeciwzapalnie. Można stosować go do picia w postaci naparów lub zewnętrznie jako okład i płukankę.

  • mięta – ma orzeźwiający aromat, dlatego jest chętnie wybierana w celu regulowania trawienia. Mięta w ciąży pomaga szczególnie na poranne nudności oraz wzdęcia. Herbatę miętową w ciąży można pić, ale tylko z mięty pieprzowej.

>>> Czytaj też: Pozycja do spania w ciąży ma wpływ na rozwój dziecka!