Jakie są objawy owulacji - jak rozpoznać dni płodne? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jakie są objawy owulacji - jak rozpoznać dni płodne?

Jakie są objawy owulacji - jak rozpoznać dni płodne?

Autor zdjęcia/źródło: Pixabay.com @ Jakie są objawy owulacji

Bez względu na to czy staracie się o dziecko, czy odkładacie poczęcie, warto abyś znała swój cykl i wiedziała jakie są objawy owulacji. Dzięki temu poznasz swoje ciało i razem z partnerem świadomie zaplanujecie swoją rodzinę.

Cykl miesiączkowy kobiety dzieli się na trzy fazy:

  1. fazę przedowulacyjną – niepłodności względnej,
  2. fazę około owulacyjną – płodności,
  3. fazę poowulacyjną – niepłodności bezwzględnej. 

Owulacja to moment, w którym dojrzały pęcherzyk uwalnia do jajowodu komórkę jajową. Czas gotowości komórki jajowej na przyjęcie plemników, czyli zapłodnienie wynosi zaledwie od kilkunastu godzin do doby w ciągu całego cyklu menstruacyjnego, który trwa ok. miesiąca.  To właśnie ten moment wyznacza czas płodności kobiety. Jak widać sama chwila owulacji oraz związanej z nią płodności jest dość krótka. Jednak plemniki mogą przeżyć w organizmie kobiety nawet kilka dni, dlatego przyjmuje się, że dni płodne stanowią około 9 dni z całego cyklu miesięcznego kobiety, który standardowo trwa około 28 dni. Aby rozpoznać kiedy masz dni płodne musisz przede wszystkim wyznaczyć dzień owulacji. Rozpoznasz ją obserwując swoje ciało i zauważając najważniejsze jej objawy.

W wyznaczeniu dnia owulacji pomoże Ci nasze narzędzie, które znajdziesz tutaj: Kalendarz owulacji>>

Jakie są objawy owulacji – temperatura ciała

Każda kobieta ma inną podstawową temperaturę ciała. Aby ją wyznaczyć należy codziennie zaraz po przebudzeniu mierzyć temperaturę w ustach, pochwie lub odbycie, zawsze o tej samej porze i w tym samym miejscu. Najlepiej używać specjalnego termometru owulacyjnego, który mierzy temperaturę z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku. Taka obserwacja musi trwać co najmniej 3 miesiące, aby można było ustalić podstawową temperaturę ciała i zauważyć jej wzrost w okresie okołoowulacyjnym. Podczas owulacji temperatura ciała wzrasta o co najmniej dwie kreski (0.2°C), wtedy wiadomo, że nastąpiła owulacja. Od tej chwili aż do wystąpienia miesiączki temperatura jest podwyższona. Raptownie spada na 2-3 dni przed okresem.

Pomiar temperatury może zaburzać infekcja z występującą w tym czasie gorączką, alkohol lub nieregularne godziny snu. Jeśli jednak przy prawidłowej obserwacji temperatura nie wzrasta może to świadczyć o braku owulacji i wtedy powinnaś udać się do ginekologa.

Jakie są objawy owulacji – śluz szyjkowy

Śluz szyjkowy zmienia kolor i konsystencję w zależności od fazy cyklu. Zaraz po miesiączce jest skąpy, czasem nawet niezauważalny, możesz też odczuwać suchość w pochwie. W fazie przedowulacyjnej staje się gęsty i kremowy. Następnie przechodzi w bardziej wodnisty, a przed owulacją staje się przejrzysty i rozciągliwy, przypominający białko jajka kurzego. W czasie owulacji jest go również zauważalnie więcej niż w fazach mniej płodnych. Po owulacji staje się bardziej gęsty i jest go znacznie mniej, a przed miesiączką zanika niemal zupełnie. Możesz to zaobserwować na bieliźnie lub popierze toaletowym. Najlepiej zapisywać te obserwacje wieczorem, zaznaczając możliwie najbardziej płodną cechę w danym dniu.

Stosunek bez zabezpieczenia może przeszkadzać w obserwacji śluzu, dlatego nie należy zapisywać obserwacji w tym czasie.

Jakie są objawy owulacji – szyjka macicy

Obserwacje szyjki macicy pozwalają bardzo dokładnie i precyzyjnie określić dzień owulacji, jednak wymagają dużej wprawy. Badanie szyjki macicy najlepiej przeprowadzać zawsze o tej samej porze dnia. Aby to zrobić należy ukucnąć lub podnieść jedną nogę do góry i w takiej pozycji włożyć głęboko do pochwy dwa palce. W ten sposób możesz określić trzy podstawowe kryteria oceny szyjki macicy: twardość (twarda – miękka), położenie (wysoko – nisko) i rozwarcie (otwarta – zamknięta). Gdy jest ona miękka (jak usta, a nie np. czubek nosa), znajduje się nisko (czyli łatwo jej dotknąć, nie trzeba daleko sięgać) oraz jest rozwarta oznacza to, że masz właśnie okres płodny. Na początku trudno jest to wyczuć i trzeba wprawy oraz systematyczności, aby nauczyć się określania tych cech oraz zauważyć zachodzące w niej zmiany.

W czasie owulacji możesz również odczuwać również tzw. bóle owulacyjne – ukłucie w podbrzuszu, po prawej lub po lewej stronie (czasami może się także pojawić pobolewanie w dole brzucha). Również możesz zaobserwować zmiany w piersiach, które mogą być nieco obolałe i tkliwe. Może pojawić się także lekkie plamienie, obrzmienie warg sromowych, wzrost libido, a czasem także – poprawa stanu włosów i cery.

 

Zobacz również:

Testy owulacyjne – hit czy kit?>>

Jak obliczyć dni płodne? Sprawdzone metody!>>


Najnowsze komentarze

  • 46.169.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    Dni płodne bez problemu można rozpoznać np przy pomocy testów lh, mikroskopów owu albo komputerów cyklu. Ja mam to trzecie - cyclotest. Doskonale poznałam swój cykl i nie wyobrażam sobie innej metody antykoncepcji.
  • Awatar użytkownika gocha2323
    gocha2323Ikona zgłaszania komentarza
    bardzo skomplikowane!
  • Awatar użytkownika Patrycja Sobolewska
    Patrycja SobolewskaIkona zgłaszania komentarza
    bardzo ciekawe !