Jak wybrać laptop dla ucznia? Najważniejsze cechy - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak wybrać laptop dla ucznia? Najważniejsze cechy

Jak wybrać laptop dla ucznia? Najważniejsze cechy

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

W obecnej sytuacji, zajęcia w szkołach prowadzone są częściowo lub całkowicie zdalnie. Oznacza to, że uczniowie muszą łączyć się z nauczycielami za pomocą sprzętu komputerowego. Najlepiej do tego celu sprawdzi się laptop, ze względu na dobry stosunek ceny do potrzebnych możliwości i dużą mobilność. Przy zakupie warto zwrócić uwagę na kilka ważnych cech, które pomogą dobrać odpowiedni model.

  1. Jak wybrać laptop dla ucznia? Najważniejsze cechy
  2. Dobra karta graficzna, czyli jaka i dlaczego jest ważna?
  3. Co znaczy, że procesor w laptopie powinien być szybki?
  4. Jaka powinna pojemność dysku?
  5. Ekran – jaki rozmiar i rozdzielczość?

Jak wybrać laptop dla ucznia? Najważniejsze cechy

Warto zdecydować się czy sprzęt będzie służył jedynie do nauki czy może zostać wykorzystany także do innych celów. Możliwe, że moment zakupu laptopa dla dziecka to doskonała okazja do stworzenia mu przestrzeni i możliwości na realizację pasji, marzeń lub przyjemności. Odpowiedni sprzęt może pomóc w tworzeniu muzyki lub filmów, stanowić doskonały odtwarzacz różnego rodzaju multimediów lub na przykład umożliwiać uruchamianie ulubionych gier. Laptopy do nauki nie wymagają wysokiej wydajności żadnego z podzespołów - najważniejsza jest stabilna praca i dobre połączenie z internetem. Dobrze jest również, aby urządzenie było wyposażone od razu w system operacyjny. Osoby nie zorientowane wcześniej w technologii mogą mieć problemy z poprawną instalacją. Urządzenie powinno mieć również wbudowaną kamerę, mikrofon oraz moduł WiFi, aby móc podczas e-lekcji łatwo połączyć się z klasą i nauczycielem.

Dobra karta graficzna, czyli jaka i dlaczego jest ważna?

Jakość karty graficznej warunkuje jakość wielu procesów w komputerze. Sprzęt o odpowiedniej wydajności jest w stanie zapewnić na przykład możliwość uruchamiania najnowszych gier komputerowych lub skomplikowanych programów graficznych. Dobór odpowiedniego modelu w dużej mierze powinien opierać się na tym do jakich celów komputer będzie używany. Sprzęt montowany w laptopach ze średniej półki cenowej doskonale sprawdzi się do przeciętnych zadań takich jak możliwość prowadzenia wideorozmów, odtwarzanie filmów prostych gier czy podstawowa obróbka grafik w programach graficznych. Zwróć również uwagę na zadania do jakich sprzęt jest dedykowany - próby wykorzystywania urządzenia do celów wymagających wyższej wydajności niż deklaruje producent będą prawdopodobnie skutkowały przegrzewaniem, niestabilną pracą, a nawet trwałym uszkodzeniem. Dobrze jest również przeanalizować wcześniej opinie od innych użytkowników, dzięki czemu możesz wykluczyć trafienie na trefny model. W szczególności w przypadku wysokowydajnych kart graficznych, bardzo ważnym aspektem jest kultura pracy sprzętu. Chodzi między innymi o zastosowany rodzaj chłodzenia, maksymalną głośność pracy (generowaną najczęściej przez wentylator). Oczywiście jakość urządzenia jest najczęściej ściśle uzależniona od ceny, dlatego warto zwrócić uwagę również na ten aspekt. Nie należy się jednak martwić brakiem znajomości najnowszego sprzętu na rynku i specjalistycznego słownictwa związanego z tą dziedziną. Wybierając laptop o konkretnym przeznaczeniu od producenta możesz łatwo zweryfikować opinię o sprzęcie pytając znajomych oraz szukając wiarygodnych odpowiedzi w internecie. 

Co znaczy, że procesor w laptopie powinien być szybki?

Od prędkości procesora zależy prędkość wykonywania każdego zadania w danym urządzeniu. To rodzaj serca, od którego zależy praca każdego podzespołu. Części, takie jak dysk lub ilość pamięci RAM również wpływają na płynną pracę komputera, ale zawsze u podstaw jest sam procesor. Warto zadbać, aby ten oferował możliwie najlepsze osiągi - dzięki niemu komputer może “nie zestarzeć się” nawet kilka lat po zakupie. Prędkość procesora określana jest w najczęściej w jednostkach “GHz” - oznacza ona ilość cykli (podstawowych zadań), które sprzęt jest w stanie wykonywać w ciągu sekundy. Drugą równie ważną informacją jest ilość rdzeni procesora - każdy z rdzeni jest w stanie pracować z taką samą prędkością jak określona w parametrach prędkość procesora. W uproszczeniu oznacza to, że czterordzeniowy procesor o częstotliwości taktowania 2,1 GHz będzie w stanie wykonać pracę równą pracy czterech jednordzeniowych procesorów o taktowaniu 2,1 GHz. Im wyższa częstotliwość oraz liczba rdzeni - tym szybszy procesor i cały komputer.

Jaka powinna pojemność dysku?

Laptopy do pracy przy nauce nie wymagają dużych pojemności dysku. Jednostka o rozmiarach około 50 GB powinna być wystarczająca, jednak komputer będzie miał wtedy bardzo ograniczone możliwości zapisu. Trzeba pamiętać, że pamięć wbudowanego dysku musi starczyć przede wszystkim na instalację oprogramowania takiego jak system operacyjny (na przykład Windows), przeglądarka internetowa czy komunikator do e-lekcji - może to zająć kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt GB. Warto wziąć to pod uwagę w momencie wyboru sprzętu, który potencjalnie ma starczyć na dłuższy okres czasu.

Ekran – jaki rozmiar i rozdzielczość?

Komputery laptopy stały się dzisiaj standardem dla wielu osób uczących się i pracujących. Jedną z głównych zalet takiego sprzętu jest duża mobilność w porównaniu do jednostek stacjonarnych. Dla ucznia, który potencjalnie będzie chciał nosić urządzenie w plecaku, warto wybrać możliwie najlżejszy model - laptopy o przekątnej ekranu nie przekraczającej 15,5” doskonale mieszczą się w przeciętnym plecaku szkolnym. Mniejsze urządzenia często są jeszcze wygodniejsze i lżejsze podczas transportu (na przykład 13”). Jeżeli jednak sprzęt będzie miał głównie służyć w domu - można wziąć pod uwagę laptopy o przekątnych nawet 17”, ale należy się wtedy liczyć z większą ceną za cały produkt.