Jak walczyć z przeziębieniem w ciąży? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak walczyć z przeziębieniem w ciąży?

Doświadczona położna Joanna Kupczyk zdradza skuteczne i bezpieczne dla przyszłych mam oraz maluszków metody na katar, kaszel oraz gorączkę…

Jak walczyć z przeziębieniem w ciąży?

Autor zdjęcia/źródło: Photoxpress.com

Zachorowanie w czasie ciąży, ze względu na jej długość, jest dość powszechne. Rzadko udaje się przejść ciążę bez zdanych dolegliwości choćby lekkiego przeziębienia , czy kataru. Tym samym zażywanie leków przez kobietę spodziewającą się dziecka jest ostatecznością i może odbywać się tylko ze ścisłych wskazań lekarskich.

Przeziębienie

Przeziębienie wywołują wirusy wobec których antybiotyki są bezradne. Organizm sam musi pokonać te drobnoustroje, ty zaś możesz mu w tym pomóc, wykorzystując w tym celu stare, sprawdzone sposoby. Na katar, łamanie w kościach, ból gardła najlepszy jest odpoczynek w łóżko. Żeby szybko pokonać chorobę potrzebujesz spokoju i ciepła.

Warto sięgnąć także po stare, babcine metody, o których w dzisiejszym zabieganym świecie prawie nikt już nie pamięta. Czy wiesz, że czosnek jest naturalnym antybiotykiem? Przy przeziębieniu nie ma też nic lepszego niż mleko z miodem, herbata z aromatycznym sokiem malinowa, herbata z imbirem, czy esencjonalny rosół z kurczaka Miód hamuje rozwój wirusów i bakterii, działa przeciwzapalnie oraz wykrztuśnie. Możesz używać go do słodzenia zamiast cukru.

Gorączkę obniży kąpiel w letniej wodzie lub chłodny prysznic. Przygotuj sobie napotny wywar z lipy, działa podwójnie: obniża gorączkę, a jednocześnie pomaga usunąć wraz z potem toksyczne substancje wydzielane przez wirusy. Gardło dobrze jest płukać wodą z solą. A na kaszel pomogą inhalacje, np. z olejkiem eukaliptusowym.

Nie zapominaj też o piciu, nawilżaniu powietrza i wietrzeniu - wszystko to ułatwi organizmowi walkę z wirusami. Pamiętaj, aby nie przyjmować popularnych leków przeciwbólowych (niesteroidowych leków przeciwzapalnych), bo mogą one zakłócić dojrzewanie układu serowo-naczyniowego u twojego malucha. Niektóre popularne i uważane za powszechnie mało szkodliwe leki np. aspiryna mogą być przyczyną wystąpienia poważnych zaburzeń rozwojowych u dziecka.

Mówi się, że katar leczony czy nie trwa siedem dni, jednak jest to nieprawda. Są sposoby na odetkanie nosa jak i na zminimalizowanie i skrócenie czasu trwania kataru. Sposoby te są całkowicie naturalne więc możesz je stosować również podczas ciąży.

Parówka  

Nalej gorącej wody do miski, może być z zaparzonym majerankiem. Pochyl się nad miską, przykryj głowę dużym ręcznikiem i wdychaj parę przez nos. Po kilku wdechach nos się odetka i ułatwi ci oddychanie. Oprócz majeranku możesz również robić inhalacje z szałwii, olejku eukaliptusowego czy sosnowego.



Płucz nos solą fizjologiczną
Do płukania nosa pomocny jest kubek Neti( dostępny w aptekach).. Dzięki płukaniu nosa oczyścisz go z bakterii i zmniejszysz czas trwania przeziębienia..

Czosnek i cebula
Jedz czosnek i cebulę. Smak i zapach czosnku możesz złagodzić poprzez wymieszanie go z białym serkiem i śmietaną. Jedzenie czosnku, zwłaszcza na początku przeziębienia daje rewelacyjne rezultaty.

Witamina C
Witamina C zwiększa odporność organizmu dzięki czemu szybciej poradzi sobie on z objawami przeziębienia, takimi jak katar czy ból gardła. Oprócz herbatki z cytryną pij sok z kapusty kiszonej. Kapusta zawiera 30-60 mg witaminy C, czyli tyle co cytryna, a jeśli jest sezon, to jedz czarne porzeczki - zawierają jej jeszcze więcej.

Wąchaj chrzan
Chrzan ma właściwości bakteriobójcze, zatem im więcej będziesz go wąchać i jeść tym szybciej katar zniknie.

 

Położna Joanna Kupczyk jest ekspertem portalu Familie.pl - aby zadać jej pytanie dotyczące ciąży, przygotowań do porodu bądź opieki nad noworodkiem KLIKNIJ TUTAJ

Najnowsze komentarze

  • 89.74.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    na przeziebienie ja mam jedna sprawdzoną metodę - imbir! skroić swieżo pokrojony do herbaty i pic ile wlezie ;) nie ma nic bardziej zdrowego i skuteczniejszego od takiej herbaty :) a gdyby smak nie przekonywał to polecam zajrzeć na stronę klubu miłośników dobrej herbaty można tam znaleźć przepisy na różne herbaty :)dodatkowo na ubarwienie pochmurnych dni polecam komiks Dilmah - rodzinna aplikację do zabawy :)
  • Awatar użytkownika borekirorek
    borekirorekIkona zgłaszania komentarza
    ja jakoś nigdy nie chorowałam a w ciąży mnie dopadło i to ostro.Łatwo nie było,ale leki i domowe sposoby jakoś pomogły.Mama zrobiła mi syrop z czosnku,cebuli i cytryny
  • Awatar użytkownika kgmilka
    kgmilkaIkona zgłaszania komentarza
    Herbata z malin nie jest szkodliwa. Tzn. szkodliwa nie jest z owoców maliny. Trzeba spojrzeć na skład. Liście malin są szkodliwe.