Rodzicom, zwłaszcza tym, którzy prezentują helikopterowy styl wychowania, dość trudno przychodzi zrozumienie, że samodzielność dziecka to kolejny etap, który i tak nadejdzie. A uczenie dziecka samodzielności i przygotowanie go do samodzielnego wykonywania niektórych zadań i problemów, powinno leżeć im szczególnie na sercu. Tylko w ten sposób dziecko będzie się czuło dobrze i pewnie ze sobą, jeśli będzie wiedziało, że potrafi sobie poradzić. Co nie zawsze jest równoznaczne z dobrym wykonaniem jakiegoś zadania, jednak świadomość w głowie dziecka, że mogę spróbować i powinien sobie z tym dobrze poradzić, będzie bezcenna. Jak uczyć dziecko samodzielności? Jest kulka kroków, które warto poczynić.
Samodzielne dziecko: pozwól na to!
Dzieci chcą być samodzielne, a wiele rodziców, uważając, ze są jeszcze zbyt małe na pewne czynności, pozbawia ich możliwości rozwoju. Rozumiemy opiekuńczość i dbanie o dobro dziecka, ale uwierzcie – samodzielność jest w jak najlepszym interesie naszych dzieci, a mądrzy dorośli powinni im na to pozwolić. Ba, nawet warto maluchy do samodzielności namawiać i jej uczyć.
Po pierwsze: nie wyręczaj
Musisz uzbroić się w cierpliwość. Wiemy, że jeśli ty założysz dziecku buty czy kurtkę, to na pewno będzie to szybciej, dokładniej i wygodniej. Ale w ten sposób pozbawiasz dziecko możliwości rozwoju i ogromnej satysfakcji. Dlatego, jeśli tylko czas i okoliczności sprzyjają, pozwalaj dziecku jak najczęściej ubierać się samodzielnie. Zwłaszcza, jeśli niedługo zaczyna przygodę z przedszkolem, gdzie samodzielność na pewno mu się przyda. Pozwalając dziecku na samodzielność i zachęcając je do tego, uczymy nie tylko samoobsługi, ale przede wszystkim wzmacniamy w dziecku wiarę we własną sprawczość, w to, że może i potrafi.
Nie zapomnijmy tylko docenić wysiłków, nawet, jeśli nie zawsze wszystko wychodzi w stu procentach.
Dostosuj aktywność do wieku dziecka
To bardzo ważne, aby maluchy wykonywały czynności, które są możliwe do zrobienia w ich wieku i z ich umiejętnościami. Przedszkolaka możemy swobodnie uczyć samodzielnego jedzenia, ubierania się, podstawowych czynności higienicznych. Pięciolatki mogą już próbować wiązać buty, opróżniać zmywarkę, czy wynosić śmieci.
Ucz i pokazuj
Nie wszystkie dzieci za pierwszym razem zapamiętują, jak wykonać daną czynność. Dlatego niezwykle ważne jest, aby rodzić jasno i spokojnie uczył i przypominał, jak coś dobrze wykonać. Bardzo ważna będzie tutaj cierpliwość, ale także sposób, w jaki reagujemy na niepowodzenia. Jeśli będziemy reagować zbyt impulsywnie, albo z wyraźnym zawodem, dziecko może się zniechęcić do kolejnych prób samodzielności. Uzbroimy się więc w cierpliwość, a także dawajmy pozytywny wzór – bo w ten sposób dzieci uczą się najszybciej.