Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2016-10-05 19:19:03
Czasami jednak, pomimo profilaktyki, nie udaje się uniknąć rozwoju odleżyn. Jak rozpoznać ich pierwsze sygnały?
U długotrwale leżącego (lub siedzącego) chorego odleżyny tworzą się tam, gdzie skóra jest narażona na ucisk, głównie w okolicach wypukłości kostnych. Częściej pojawiają się w dolnej połowie ciała, a ich lokalizacja zależy od sposobu ułożenia chorego. Leżenie na plecach sprzyja odleżynom w okolicach kości krzyżowej, łopatek, łokci czy pięt. Leżenie na boku może skutkować odleżynami w obrębie głowy, żeber, wyrostka barkowego czy krętarza wielkiego kości udowej. U pacjenta unieruchomionego na wózku inwalidzkim mogą wystąpić odleżyny w okolicach kulszowych. Podczas zabiegów pielęgnacyjnych należy więc zwracać szczególną uwagę na te miejsca.
Odleżyny mogą mieć różne stopnie zaawansowania. Celem pielęgnacji jest powstrzymanie, na tyle, na ile to możliwe, tworzących się zmian. Warto reagować już na pierwsze objawy.
W początkowym stadium nie dochodzi jeszcze do pęknięć i uszkodzeń. Według ustaleń Amerykańskiego Krajowego Zespołu Doradczego ds. Odleżyn (NPUAP), na skórze, jeśli jest jasna, tworzą się czerwone i nieblednące obszary o ograniczonym zasięgu. W przypadku osób o ciemniejszym zabarwieniu skóry zmiany te mogą być trudniej dostrzegalne i mają postać delikatnych przebarwień. Pozostałe objawy to zwiększona tkliwość, bolesność i wrażliwość danego obszaru. W porównaniu z fragmentem otaczającym tworzącą się odleżynę, skóra bywa cieplejsza lub chłodniejsza.
Zgodnie z inną popularną klasyfikacją odleżyn, którą jest skala Torrance’a, pierwszy stopień odleżyn charakteryzuje się powstaniem zaczerwienień blednących pod wpływem ucisku palca, co świadczy o działającym mikrokrążeniu. Według tej klasyfikacji zaczerwienienia nieblednące występują dopiero w drugim stadium i mogą im towarzyszyć drobne, powierzchniowe uszkodzenia naskórka oraz pęcherze, a zmiany wiążą się z bolesnością.
Zaawansowane odleżyny mogą skutkować martwicą i pojawieniem się głębokich ran. Są także podatne na infekcje i problematyczne w pielęgnacji i leczeniu. Lepiej więc im zapobiegać i reagować już na pierwsze objawy. Co zrobić w tym celu? Łóżko chorego należy zaopatrzyć w specjalistyczny materac na odleżyny, np. materac zmiennociśnieniowy, który odciąża ciało chorego, wspomaga krążenie i ułatwia opiekę. Przydatna będzie też poduszka na odleżyny, która ma znaczenie profilaktyczne oraz zapewni choremu większy komfort.
Częsta zmiana pozycji chorego, delikatne masaże, staranna higiena, korzystanie z pomocy pielęgniarki czy rehabilitanta również będą nieocenioną pomocą w zapobieganiu powstawania oraz pogłębiania się istniejących już zmian. Bezpośrednią ochronę przed tarciem naskórka i infekcjami zapewnią natomiast opatrunki hydrokoloidowe (np. Granuflex ®).
Pamiętaj, że dużą rolę odgrywa kontrolowanie innych problemów zdrowotnych obłożnie chorej osoby, np. cukrzycy czy chorób układu krążenia. Ważnym czynnikiem jest dieta wysokobiałkowa, zapewniająca choremu odpowiednią podaż witamin i minerałów. Każdy aspekt profilaktyki skonsultuj z lekarzem i stosuj się do jego zaleceń.
Piśmiennictwo:
Sonia 2016.10.05 19:57
Odleżyny to bardzo bolesna dolegliwość i cięzka do wyleczenia. U mojej kolezanki taty na odleżyny pomagały maście z antybiotykiem i materac przeciwodlezynowy...
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.