Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2021-11-09 14:39:30
Autor zdjęcia/źródło: mat. prasowe
Okazuje się, że cierpi na nią ponad 350 milionów ludzi, natomiast nie wszyscy chorzy są prawidłowo diagnozowani. Poznaj charakterystyczne objawy depresji, aby móc reagować natychmiast, jeśli zauważysz symptomy u siebie lub u swoich bliskich.
Depresję można podejrzewać wtedy, gdy uczucie smutku, przygnębienia i złe samopoczucie utrzymuje się praktycznie codziennie i trwa przez minimum dwa tygodnie. Najczęściej pacjent wykazuje również inne, towarzyszące objawy, jak spadek energii, uczucie przewlekłego zmęczenia, niechęć do jakiejkolwiek aktywności, spadek koncentracji uwagi. W depresji pojawić się mogą także objawy somatyczne, które nie pozwalają na normalne funkcjonowanie. Chory boryka się z bezsennością, bólami głowy oraz brzucha, mdłościami, wymiotami czy zaburzeniami apetytu. Może tracić na wadze. Depresja wyniszcza nie tylko jego duszę, ale również ciało, a jej najgorszym objawem są myśli samobójcze, które nierzadko są niestety realizowane.
Depresja wymaga natychmiastowej reakcji, a jej leczenie musi przebiegać pod nadzorem lekarza lub psychoterapeuty. Tylko specjaliści są w stanie odróżnić zwykły smutek od stanów depresyjnych, a w celu wydania odpowiedniej diagnozy wykorzystują różnego rodzaju metody. Wpisz w wyszukiwarkę hasło typu "depresja testy" i sprawdź, jak rozpoznawana jest depresja. To oczywiście tylko jeden ze sposobów, najczęściej łączony z innymi, aby móc wydać jak najbardziej trafną opinię. Pamiętajmy jednak, że rozwiązanie testu w Internecie nie zastąpi konsultacji ze Specjalistą!
Niestety, chociaż o depresji wiemy coraz więcej, jej objawy wciąż są nagminnie bagatelizowane. Do lekarza pacjent nie zgłasza się samodzielnie, ale w jego imieniu robią to bliscy, którzy zauważyli pierwsze niepokojące objawy choroby. To bardzo ważne, aby osoba zmagająca się z depresją nie pozostała sama. Obniżony nastrój, smutek, poczucie winy, obniżone poczucie własnej wartość - wszystko to sprawia, że chory wręcz nie chce profesjonalnej pomocy. Warto porozmawiać z bliską osobą, namówić ją do sięgnięcia po pomoc i - jeśli się na to zgodzi - wesprzeć w umówieniu wizyty.
Należy podkreślić, że depresja jest niezwykle podstępnym zaburzeniem zdrowia psychicznego i nawet leczona, lubi powracać. Stany smutku, apatii, obniżonego nastroju są szczególnie niepokojące u osób, które w przeszłości zmagały się z tą chorobą. W ich przypadku bardzo często są zwiastunem powrotu depresji, dlatego każde intensywniejsze wahanie nastroju należy konsultować ze specjalistą.
Nie ma wątpliwości, że depresja jest niezwykle trudną w diagnostyce chorobą. Jej objawy są różne, występują samodzielnie albo w grupie symptomów, natomiast pod uwagę zawsze należy brać indywidualne cechy pacjenta. Smutek nie zawsze oznacza depresję, natomiast ten przedłużający się nigdy nie powinien być lekceważony. Trzeba również pamiętać, że chorzy na depresję nierzadko potrafią się świetnie kamuflować, bardzo często otoczenie nie ma pojęcia o występującym problemie.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.