Czy na pewno wiemy, co powinno wiedzieć nasze dziecko, aby sobie poradzić gdy się zgubi? Zapraszam do krótkiego poradnika na ten właśnie temat.
- Najważniejsza zasada nie bać się. Musimy nauczyć malucha, by nie wpadał w panikę, jak straci nas z oczu. Niech rozejrzy się uważnie wokół. Często rodzice zniknęli chwilowo za sklepową półką, czy skręcili w druga alejkę w supermarkecie.
- Przed wyjściem na zakupy lub masową imprezę ustalmy z malcem kilka zasad. Dziecko powinno znać nazwisko i imiona rodziców oraz adres zamieszkania. Starszemu już możemy obciążyć dodatkowo pamięć numerem telefonu do mamy lub taty.
- Dziecko musi umieć poprosić o pomoc. Może ją znaleźć w najbliższym sklepie czy kiosku ruchu.
- Druga informacja jaką dziecko powinno pamiętać to gdzie pracują rodzice, tym bardziej, że często wystarczy już nawet nie pełny adres, ale sama informacja o miejscu pracy, na przykład urząd, szkoła czy stacja benzynowa. To również daje wiele możliwości na bezpośrednie odstawienie dziecka pod opiekę rodzica.
- Możemy dziecko wspomóc kartką z napisanym jego imieniem i nazwiskiem a także adresem i numerami telefonów do opiekunów. Tzw. adresówki możemy wszyć w kurtki, spodnie czy plecaki. Wystarczy wypełnić je wodoodpornym flamastrem. Inna opcja to bransoletki na rękę z danymi dziecka. Ale oczywiście to tylko wspomagacze. Rozmowa z dzieckiem zostaje podstawą.
- Jeśli dziecko się zgubi na przykład podczas sklepowego festynu, niech zwróci się o pomoc do pracownika z obsługi sklepu. Dziecko powinno wiedzieć, że taka osoba ma możliwość nadania komunikatu ze sklepowych głośników i podania miejsca pobytu dziecka.
- Maluch powinien wiedzieć, że nie należy oddalać się z miejsca w którym ostatni raz widział swoich opiekunów.
- Gdy dziecko na placu zabaw chce wyjść poza ogrodzony teren powinno o tym powiadomić opiekuna. Powinniśmy także powiedzieć dziecku o niebezpieczeństwie rozmowy z obcymi.
- Dla dziecka bardzo przydatna będzie znajomość numerów alarmowych.
Wszystkie potrzebne dziecku informacje przekazujmy mu tak, aby nie wywołać u niego, niepokoju lub lęku.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Bezpieczne dziecko w samochodzie – to trzeba wiedzieć!>>
Komu można zaufać? – naucz dziecko rozmawiać z nieznajomymi!>>