Jak nawilżyć wysuszone gardło? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Jak nawilżyć wysuszone gardło?

Jak nawilżyć wysuszone gardło?

Autor zdjęcia/źródło: pixabay.com @ Suchość w gardle

Czujesz drapanie w gardle, które wywołuje suchy kaszel, chrypkę i suchość w gardle? Chłodne jesienne i zimowe powietrze oraz sztuczne ogrzewanie powodują wysuszanie śluzówek, co może prowadzić do groźnych infekcji. Jak nawilżyć gardło, żeby uniknąć przykrych objawów?

Suchość w gardle najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatura powietrza znacznie się obniża, a w pomieszczeniach używane jest ogrzewanie. Powoduje to wysuszanie powietrza, co wpływa również na śluzówki. Wysuszone gardło staje się łatwym celem dla bakterii i wirusów, które w tym czasie bardzo szybko się rozprzestrzeniają. Nadmierna suchość w ustach może prowadzić zatem do wielu infekcji, a także do próchnicy zębów, stanów zapalnych dziąseł oraz przykrego zapachu z ust.

Suchość w gardle - przyczyny

Bardzo często suchość w gardle oprócz warunków zewnętrznych powodują leki np. przeciwdepresyjne, przeciwwymiotne, antyhistaminowe, neuroleptyki i przeciwlękowe. Do suchości gardła mogą prowadzić też używki takie jak narkotyki, kawa czy papierosy. Może być ona również związana ze zbyt małą ilością śliny. Wydzielanie śliny pobudza żucie bezcukrowych gum o kwaśnym smaku, ssanie kostek lodu, mrożonych owoców lub tabletek z witaminą C. Suchość w gardle może powodować także odwodnienie wywołane przez gorączkę, wymioty lub biegunkę w przebiegu infekcji. Aby nie dopuścić do rozwinięcia się stanów chorobowych zastosuj domowe metody nawilżenia gardła.

Suchość w gardle – domowe sposoby na nawilżenie gardła

Płukanki z ziół - mięta pieprzowa, porost islandzki i imbir pobudzają wydzielanie śliny. Aloes, tymianek, prawoślaz i werbena działają przeciwzapalnie i antyseptycznie, zapobiegają namnażaniu się drobnoustrojów. Przy suchości gardła nie stosuj jednak szałwii, bo wysusza ona śluzówki. Nie płucz gardła również solą, która także powoduje pogłębianie się suchości.

Inhalacje olejkami eterycznymi – szczególnie sosnowym, eukaliptusowym i tymiankowym. Dobrze nawilżają one gardło i górne drogi oddechowe, a dodatkowo ułatwiają oddychanie, bo oczyszczają zatkane zatoki.

Mleko z miodem – w podgrzanym mleku rozpuść łyżeczkę miodu i łyżeczkę masła. Pij raz dziennie, najlepiej na noc. Tak przyrządzone mleko działa rozgrzewająco i nawilżająco.

Syrop z cebuli – nie tylko nawilża, ale także łagodzi suchy, uciążliwy kaszel oraz dezynfekuje gardło. Wystarczy drobno posiekać cebulę, zasypać 2-3 łyżeczkami cukru i odstawić na co najmniej godzinę, a najlepiej na noc, aż cebula puści sok. Syrop pij po łyżeczce 3 razy dziennie.

Nawilżaj powietrze – najgorszym wrogiem gardła jest suche powietrze, które w sezonie grzewczym jest wszechobecne. Wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna utrzymywać się na poziomie powyżej 40 %, natomiast temperatura optymalna to 18-20 st. C. Aby nawilżyć powietrze możesz zastosować specjalny elektryczny nawilżacz lub po prostu położyć mokry ręcznik na kaloryferze i wymieniać go gdy wyschnie.

Suchość w gardle i ustach często spowodowana jest odwodnieniem organizmu, czyli zbyt małą ilością spożywanych płynów. Pamiętaj, aby wypijać około 2 do 2,5 litra płynów dziennie, ogranicz też sól kuchenną, której nadmiar prowadzi do wysuszenia. Staraj się jak najmniej denerwować, ponieważ stres powoduje uczucie suchości w ustach. Jeśli powyższe metody nie przyniosą ulgi, a stan suchości, chrypa i podrażnienie gardła będzie się utrzymywać dłużej niż tydzień udaj się do lekarza. Wysuszenie może być spowodowane przez infekcję bakteryjną, którą trzeba leczyć antybiotykiem.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Gdy dziecko boli gardło – jesienne infekcje>>

Syrop sosnowy - naturalny lek na każde przeziębienie>>

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika Sofia542
    Sofia542Ikona zgłaszania komentarza
    Ja stosuję helsi- pastylki na gardło, które bardzo dobrze nawilżają gardło. Helsi zawiera wyciąg z porostu islandzkiegom, pomaga on łagodzić stany zapalne, chrypkę oraz wszelkie podrażnienia w jamie ustnej.
  • 77.253.*.*Ikona zgłaszania komentarza
    mleko z miodem jest idealnym rozwiązaniem na chore gardło. :) u nas, szczególnie w sezonie grzewczym pojawia się problem z suchym kaszlem przez suche powietrze, ale na szczęście ogarneliśmy to po zakupie nawilżacza. Mamy od jesieni oskara od stadler form i różnica jest ogroma