Rodzice chętnie pomagają swoim dzieciom, chcąc im ułatwić start i rozwój. Ale przychodzi taki czas, gdy od dziecka – np. w wieku przedszkolnym, można zacząć wymagać realizowania pewnych zadań, aby powoli uczyć je samodzielności.
Miło jest pomagać dziecku i robić wiele rzeczy za nie, jeśli nie potrafi sobie poradzić np. z ubieraniem, czy organizacją przestrzeni. Jednak w ten sposób dziecko może nauczyć się wyuczonej bezradności i nie będzie sobie dobrze radziło w grupie rówieśniczej.
Jak nauczyć dziecko samodzielności?
- Przede wszystkim musisz się zastanowić, na ile samodzielności Twoje dziecko jest już gotowe. Nie można bowiem wymagać od dziecka rzeczy, do których nie jest jeszcze motorycznie ani rozwojowo gotowe. Zacznij od wyznaczania dziecku prostych zadań - a dla starszego malucha możecie już sporządzić listę (rysunkową). Pierwsze kroki mogą dotyczyć np. sprzątania zabawek po zabawie, albo odnoszenia talerzyka po jedzeniu. Powoli możecie rozszerzacz zakres – samodzielne ubieranie, mycie zębów itp.
- Daj dziecku czas. Nie pospieszaj go, nie poprawiaj w trakcie wykonywania czynności – to go zniechęci i demotywuje. Jeśli dziecko ma kłopot z ubieraniem, albo robi to powoli – szanuj to! Warto wtedy rozpocząć ubieranie 10 minut wcześniej, żeby maluch miał wystarczająco czasu i się nie stresował. Nie oczekuj też doskonałości, jeśli dziecko nie wykonuje swoich obowiązków dokładnie, albo nie potrafi jeszcze samodzielnie np. zapiąć kurtki. Wytłumacz, pokaż i doceń, jeśli maluchowi to się uda!
- W miarę dodawania obowiązków, warto wypracować pewien harmonogram, rutynę. To powoduje, że dzieci wiedzą czego się od nich oczekuje, potrafią przewidzieć co nastąpi – i czują się przede wszystkim bezpiecznie. Dobrze jest ustalić, że np. przed pójściem spać zawsze sprzątamy zabawki, myjemy ząbki itp.
Chwal dziecko! To ważne, a rodzice często mogą o tym zapomnieć. Pochwała i docenienie, że dziecko pamięta jak coś zrobić, wzmacnia w dziecku poczucie sprawczości i pewności siebie.
CZYTAJ TEŻ >> Dziecko je dużo słodyczy? Może mieć problem z nauką i pamięcią