Najważniejsze pytanie jakie powinnaś sobie zadać myśląc o nauce korzystania z nocnika przez twoje dziecko to: czy maluch jest już na to gotowy? Uznaje się, że dziecko w wieku 2-3 lat powinno już umieć sikać do nocnika. Istnieją oczywiście dzieci, które już w wieku 1 roku potrafią korzystać z nocnika, ale są też takie, które mając ponad 3 lata nadal noszą pieluchę. Przeważnie dziewczynki łatwiej i szybciej opanowują tę sztukę niż chłopcy. Jak więc ocenić czy dziecko jest już gotowe, aby korzystać z nocnika? Po czym to poznać? I najważniejsze, jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?
Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika? – czy już jest na to gotowe?
Zmuszanie dziecka do sikania na nocnik, bo przecież jest już w takim wieku, że powinno to umieć na niewiele się zda, jeśli dziecko samo nie poczuje, że już czas zrezygnować z pieluchy. Małe dziecko nie zwraca uwagi na swoje potrzeby fizjologiczne, sika mimowolnie, nawet tego nie zauważając. Aby móc zrobić siku na nocnik maluch musi umieć ocenić, że odczuwa taką potrzebę fizjologiczną. Musi też potrafić ją powstrzymać, aż do momentu, gdy usiądzie na nocnik. Możesz zauważyć przejawy tych umiejętności, gdy dziecko:
- ma suchą pieluszkę przez minimum 2 godziny,
- interesuje się tym, że członkowie rodziny chodzą do toalety,
- pokazuje swoim zachowaniem, że robi siusiu lub kopkę (np. kuca, wydaje jakieś charakterystyczne dźwięki, chowa się),
- daje znać, że chce, żeby mu zmienić pieluszkę,
- rozumie i wykonuje proste polecenia,
- potrafi spokojnie siedzieć i bawić się przez kilka minut,
- naśladuje zachowania i czynności wykonywane przez innych,
- pomaga lub samodzielnie rozbiera się i ubiera.
Jeśli malec wykazuje choć część z wymienionych powyżej umiejętności to warto rozpocząć z nim naukę korzystania z nocnika.
Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika? – najlepsze sposoby
Po pierwsze kup maluchowi nocnik, który na pewno mu się spodoba. Jeśli twoje dziecko lubi biedronki, motylki czy przepada za jakimś określonym bohaterem z bajki to, aby go zachęcić do korzystania z nocnika możesz mu kupić nocnik z takim właśnie motywem lub po prostu nakleić (nawet wspólnie z dzieckiem) kolorowe naklejki. W ten sposób sprawisz, że ten przedmiot będzie się maluchowi dobrze kojarzył. Naukę nocnikowania najlepiej jest rozpocząć w ciepłym miesiącu, bo wtedy łatwiej jest malucha przebierać, gdy się obsika, a ty masz również mniej ubrań do prania. Zastosuj się do kilku ważnych zasad:
- nigdy nie zmuszaj dziecka do siadania na nocniku,
- pokaż maluchowi do czego służy nocnik, możesz sama na nim usiąść lub posadzić lalkę, a dopiero potem dziecko,
- ustal konkretny dzień, gdy maluch przestanie używać pieluch i konsekwentnie trzymaj się tej decyzji (zakładaj wtedy dziecku pieluchę tylko na noc i ewentualnie na dłuższy spacer),
- ubierz dziecko w ubranko, które łatwo się zdejmuje,
- sadzaj dziecko na nocnik, kiedy zauważysz, że może chcieć siku lub kopkę,
- jeśli nie możesz uchwycić tego momentu, wysadzaj malca na nocnik w regularnych odstępach czasu – mniej więcej co 2 godziny,
- gdy przez kilka minut maluch nic nie zrobi, nie przetrzymuj go na nocniku,
- chwal dziecko za każdą udaną próbę (np. bij brawo, ciesz się),
- jeśli dziecko zabrudzi bieliznę, nie złość się na nie.
Nauka korzystania z nocnika może trwać nawet do 3 miesięcy, więc nie denerwuj się, jeśli na początku się nie udaje. Przede wszystkim bądź konsekwentna i nie zrażaj się niepowodzeniem. Trening czystości to dość długi i skomplikowany proces, podczas którego maluch uczy się panować nad swoim ciałem, co wcale nie jest takie łatwe. Nie tak od razu będzie czysto, ale jeśli dziecko jest gotowe na pożegnanie z pieluchą to systematyczny trening pozwoli wam osiągnąć sukces.
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
O dziecięcych skrzydłach czyli jak budować w dziecku poczucie własnej wartości>>