Opublikowany przez: IwonaSza 2013-08-07 16:40:11
Wszelkie przyzwyczajenie żywieniowe kształcą się w ciągu pierwszych lat życia. Chcąc, aby dziecko odżywiało się zdrowo i wyrosło na silnego człowieka, należy w pierwszej kolejności dać mu dobry przykład. Jeżeli sami nie będziemy jedli pełnowartościowych posiłków, będziemy podjadali drobne przekąski w ciągu dnia, objadali się słodyczami i chrupkami – dziecko będzie jadło w ten sam sposób.
Zatem, jeżeli chcemy wpoić dzieciom prawidłowe zwyczaje żywieniowe, najpierw zacznijmy od siebie.
Co z tym apetytem?
Między 2. a 20. rokiem życia masa ciała, siła mięśni i kości zmieniają się nie do poznania. Wzrost w tym okresie zwiększa się ponad trzykrotnie, a waga nawet dziesięciokrotnie. Okres wzrostu dziewczynek następuje między 11. a 16. rokiem życia, a chłopców między 13. a 19. Tak samo różne jest zapotrzebowanie na kalorie. U rocznego dziecka będzie to 1200 kcal, u pięciolatka już 1600 kcal a u szesnastoletniej dziewczynki 2100. Chłopiec szesnastoletni chłopiec będzie natomiast potrzebował 2700 kcal.
Chcielibyśmy, żeby dzieci zawsze zjadały to co im damy i żeby nie grymasiły. Tymczasem apetyt jest zmienny i zależy od wieku dziecka, płci, wzrostu oraz wagi. Apetyt najlepiej określa to, czego dziecko w danej chwili potrzebuje. Zmuszanie podopiecznego do jedzenia i mówienie: „musisz zjeść wszystko”, albo „nie odejdziesz od stołu, jeżeli…” nie jest wcale korzystne. Dziecko może nabawić się niestrawności lub otyłości. Co więcej, zmuszając dziecko do jedzenia możemy skutecznie zniechęcić je do jedzenia pewnych potraw. Taki uraz pozostaje na całe życie.
Jeżeli dziecko jednego dnia zjada wszystko, aż mu się uszy trzęsą, a drugiego na nic nie ma ochoty – to jest to całkowicie normalne.
O czym warto pamiętać?
• Wspólnie przygotowujcie posiłki – nawet jeżeli dziecko jest za małe, warto go wciągnąć w przygotowywanie posiłków, chociażby rozmową. Opowiadanie co się robi, co jest potrzebne zaznajamia malucha z określonymi słowami i zwiększa więź z rodzicem.
• Spożywajcie posiłki razem – jedzenie w samotności nie jest przyjemne, więc, ilekroć to możliwe, jedzmy razem.
• Pozwól dziecku jeść tyle na ile ma ochotę – nie zmuszaj, nie szantażuj, nie strasz.
• Podawaj dziecku mniejszą porcję – Podaj mniej i ewentualnie pozwól, aby dziecko samo sobie nałożyło dokładkę.
• Ogranicz cukry – słodycze ograniczają apetyt i źle wpływają na zęby.
Jedzenie powinno być przyjemnością. Rodzinny posiłek powinien być radosny i dobrze się kojarzyć. Pozwól dziecku wyszaleć się przed obiadem, niech zajmie się tym, co lubi, aby później mogło spokojnie posiedzieć i porozmawiać przy wspólnym posiłku.
Pamiętajmy, że ciągłe karcenie i wytykanie sposobu jedzenia, wywołuje tylko stres i zniechęcenie dziecka do jedzenia. A temu przecież chcemy zapobiec. Jedzmy spokojnie i cieszmy się chwilą spędzoną razem.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Mariola1811 2013.08.07 18:44
Zawsze lubiłam przygotowywać posiłki z dziećmi. Fajnie móc patrzeć, jak mały uczy się smarować chlebek masłem, kładzie wędlinkę i pomidorka, a później wcina, aż mu się uszy trzęsą. Jedzenie nie powinno przywoływać złych emocji. Niech to będzie przyjemność i zabawa - dla wszystkich.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.