Industrialny styl we wnętrzach – jak go kształtować z użyciem lampy wiszącej i stojącej? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Industrialny styl we wnętrzach – jak go kształtować z użyciem lampy wiszącej i stojącej?

Industrialny styl we wnętrzach – jak go kształtować z użyciem lampy wiszącej i stojącej?

Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu

Urządzanie wnętrz mieszkalnych aranżowanych na budynki fabryczne to trend zapoczątkowany już w XX wieku. Styl ten nazywamy stylem industrialnym. Sprawdź, jakie są jego kluczowe elementy i czy to styl pasujący do Twoich wnętrz?

Początki stylu industrialnego

W latach 50. XX wieku w Stanach Zjednoczonych zapoczątkowany został styl industrialny, inaczej zwany przemysłowym. Powstał on nie tyle z kształtowania nowych trendów przez projektantów, ale właściwie z przymusu i potrzeb poszukiwania nowych miejsc do zamieszkania. Kiedy na rynku w USA panowała recesja, pojawiło się wiele lokali przemysłowych, które starano się przearanżować na mieszkalne.

Pofabryczne przestrzenie z początku nie miały w sobie wiele uroku, jednak zamiast tynkować ceglane ściany i maskować metalowe elementy konstrukcyjne, postanowiono przystosować je po prostu do nowej funkcji. Z czasem dekoratorzy dostrzegli w pofabrycznych pomieszczeniach coś interesującego. Wnętrza industrialne stały się więc modne i cenione przez projektantów i samych inwestorów.

Dziś wnętrza industrialne są urządzane także w nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym, a nie w starych fabrykach i halach przemysłowych. Cechują się przestronnością, zamiłowaniem do takich elementów jak klasyczna cegła, metalowe barierki czy wszechobecne przewody elektryczne. Jeśli chodzi o oświetlenie, to świetnie komponują się tu surowe lampy wiszące, w postaci żarówki na kablu lub grupy żarówek albo lampa szynowa. W rogu pokoju jak najbardziej może stanąć surowa lampa z abażurem w ciemnym odcieniu, która będzie nie tylko źródłem światła, ale i elementem dekoracyjnym.

Meble i dodatki do pomieszczeń w stylu industrialnym

W pomieszczeniach, w których królują cegły, beton, metal i inne surowe elementy, nie powinno zabraknąć także odpowiednich mebli i dodatków, które są bardzo ważne dla wystroju industrialnego. Powinny one być specyficzne, pasujące do wnętrza.

Im bardziej surowe, minimalistyczne i pozbawione ozdobników - tym lepiej. Gołe żarówki to typowy element poprzemysłowego loftu. Będą one dobrze rozjaśniać wnętrza i mogą być zawieszone na wyeksponowanych kablach. Świetnie sprawdzą się jako źródło światła zarówno w pokojach dziennych, jak i jako oświetlenie do łazienki.

Można również wykorzystać lampy stojące w metalowych obudowach – srebrnych czy czarnych. Wybrać można oprawy w różnych, choć niezmiennie stonowanych kolorach.

Ciekawostką niech będą lampy z betonu

Meble w stylu industrialnym mogą przybrać formę metalowych regałów, stołów z surowego drewna, czy drewnianych szafek w geometrycznych formach. Półki na ścianach na metalowych wspornikach będą dopełniać wizerunku loftu z prawdziwego zdarzenia. Do wnętrz industrialnych pasują też skórzane meble tapicerowane – kanapy, fotele i duże narożniki, które w przestronnych pomieszczeniach będą dobrze wyeksponowane.

Sztuką jest takie zestawienie ze sobą różnych elementów – wykończeniowych i wyposażenia, czy pojedynczych dekoracji, by stworzyć spójne wnętrze w stylu industrialnym. Najlepiej kierować się przy tym prostotą i minimalizmem. Okna w takich pomieszczeniach mogą być osłonięte firanką, ale jednolitą, w odcieniach bieli. Jeśli chodzi o inne dekoracje okienne, mogą to być zasłony, które nieco zniwelują surowe wnętrze. Mogą być one utrzymane w kolorach brązowych i beżowych.