Koniec listopada to odpowiedni moment na zabezpieczenie wrażliwych roślin przed mrozem. Można to zrobić na kilka sposobów.
Najwygodniej jest okryć rośliny białą agrowłókniną. Jest to cienki materiał przepuszczający powietrze oraz światło. Obwija się nim rośliny i zawiązuje sznurkiem. Agrowłókninę kupuje się w sklepach ogrodniczych na metry lub w gotowych kawałkach. Zamiast agrowłókniny można użyć inny materiał, ważne jest aby przepuszczał powietrze i w miarę możliwości światło. Nie wolno okrywać roślin folią.
Jakie rośliny wymagają okrycia? Uogólniając wyróżniamy dwie grupy: rośliny które nieokryte nieprzetrwaną mroźnej zimy oraz te, które okrywamy aby poprawić ich kwitnienie w następnym roku.
Do pierwszej grupy należą między innymi rośliny zimozielone na przykład laurowiśnia oraz wrażliwe na niskie temperatury, na przykład klon palmowy lub hibiskus. Do drugiej grupy należą rośliny zawiązujące pąki kwiatowe przed zimą - jeśli one przemarzną, roślina nie zakwitnie. Do nich zaliczamy między innymi hortensję ogrodową (bukietowa i drzewiasta kwitnie na pędach jednorocznych) oraz magnolię.
Często okrycia wymagają niskie rośliny takie jak byliny, wrzosy i lawenda. Można rozkładać na nich adrowłókninę (przyciskając kamieniami) lub przykryć rośliny gałązkami świerkowymi.
Rośliny okrywamy przed pierwszymi przymrozkami i zdejmujemy wiosną po ustąpieniu przymrozków. Czasami konieczne jest odkrywanie roślin w ciepłe wiosenne dni i okrywanie na noc.
inż. Anna Andrearczyk
architekt krajobrazu
www.ogrodnia.eu