Autor zdjęcia/źródło: In vitro za i przeciw @ 123RF
In vitro to jedna z coraz popularniejszych metod zapłodnienia. Dlaczego zatem wzbudza takie kontrowersje? Dlaczego nadal tak wielu z nas nie jest do niej przekonanych? Nie wierzymy w jej skuteczność lub jesteśmy skłonni wydawać dziesiątki tysięcy, żeby tylko spróbować mieć dziecko. Wszystko bowiem zależy od sytuacji w jakiej się znajdujemy. Kiedy masz trudności z zajściem w ciążę cena, czy rodzaj metody zapłodnienia, przestają mieć znaczenie. Najważniejsze jest to żeby w końcu spłodzić córeczkę lub synka, a może i nawet bliźniaki?
In vitro pozostaje jednak kwestią sporną dla naukowców i Kościoła katolickiego. Kościół stanowczo uważa in vitro za łamanie naturalnych praw boskich, choć trzeba przyznać, że nowy papież zaczyna być coraz bardziej tolerancyjny w różnych kwestiach. Z drugiej strony mamy naukowców dla których bezpłodność jest jedynie jedną z chorób, którą po prostu należy i można leczyć. Sprawą zajmują się także politycy, których stanowiska są również podzielone. Najnowszy projekt refundacji in vitro, z uwagi na ciągnące się w nieskończoność kolejki ,także pozostawia wiele do życzenia.
In vitro za i przeciw.
Jak powszechnie wiadomo in vitro polega na połączeniu plemnika z komórką jajową w warunkach laboratoryjnych, czyli poza żeńskim układem rozrodczym. Cały zabieg nie trwa dłużej niż 20 minut. Poprzedzają go jednak tygodnie przygotowań. Najgorsze jest to, że stosowanie tej metody jest bardzo stresujące, a właśnie stres i strach to rzeczy, których przyszła mama powinna stanowczo w swojej diecie unikać. Dodatkowo nadal in vitro jest w małym stopniu akceptowalne społecznie i traktowane jako temat tabu. Wiele kobiet po prostu wstydzi się przyznać i rozmawiać o in vitro. Zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy metody wytaczają argumenty i próbują przekonać opinię publiczną do swoich racji.
ZA IN VITRO:
- bezpłodność to choroba jak każda inna i można, a nawet trzeba ją leczyć,
- to skuteczne metoda, dla wielu par jedyna możliwa,
- wszyscy mają równe prawa do posiadania dzieci,
- zarodki są odpowiednio przechowywane, nie niszczy się więc w ten sposób ludzkiego życia.
- ceny są zbyt wysokie, dlatego konieczna jest refundacja i sprawna organizacja projektu, ponieważ wiek matki odgrywa w tym przypadku duże znaczenie,
PRZECIW IN VITRO:
- ta metoda jest niezgodna z wiarą Kościoła katolickiego,
- in vitro godzi w szacunek do ludzkiego życia i jest zbyt dużą ingerencją w nie,
- powoływane do życia embriony nadliczbowe są niewykorzystane,
- częste poronienia i nieskuteczne zabiegi to źródła wielu problemów emocjonalnych, psychicznych i materialnych, in vitro to złudne nadzieje i dobry interes,
Trudno mówić o monopolu na prawdę w przypadku in vitro. Rzeczywiście zastanawiający jest fakt, że tak wiele zabiegów tej sztucznej metody kończy się niepowodzeniem, a kliniki nie dają gwarancji na powodzenie leczenia. Dla wielu osób to po prostu wyrzucanie pieniędzy w błoto, a skuteczniejsza wydaje się adopcja dziecka. Oceniać jest jednak bardzo łatwo jeśli tylko nie jest się w centrum wydarzeń i w danej sytuacji. Postawienie się na miejscu bezpłodnej pary zmienia całkowicie perspektywę patrzenia na problem. Wszystkim parom, które zmagają się z bezpłodnością życzymy powodzenia. Trzymamy za Was kciuki i zapraszamy do rozmów na forum. Czekamy także na Wasze listy, jeśli tylko chcecie nam opowiedzieć swoją historię: info@familie.pl.
Skorzystałaś lub zamierzasz skorzystać z in vitro? Jakie jest Twoje zdanie na temat tej metody? Jesteś za, czy przeciw?