W 2004 r. Fundacja Dzieci Niczyje przy współpracy Ministerstwa Sprawiedliwości zainicjowała pierwszy etap kampanii pod hasłem "Wysoki Sądzie, boję się" – głównym celem było zwrócenie uwagi profesjonalistów na małego świadka. W 2007 r. kampania pod hasłem "Wysoki Sądzie, mam prawo się nie bać" poza kontynuacją osiągnięć pierwszej edycji, skupiła się na propagowaniu idei powstawania tzw. przyjaznych pokoi (pokoje przesłuchań dla dzieci) oraz na wszechstronnym przygotowaniu dziecka do wystąpienia w roli świadka. Z czasem Fundacja Dzieci Niczyje wraz z Ministerstwem Sprawiedliwości uruchomiły procedurę certyfikowania Pokoi Przesłuchań Dzieci, a także propaguje i dystrybuuje wydane w ramach kampanii publikacje – broszurę "Będę świadkiem w sądzie" oraz "Jak przesłuchiwać dziecko". Inną formą stałych aktywności podejmowanych od czasu prowadzonych kampanii są szkolenia dla profesjonalistów, obejmujące profesjonalizację metod przesłuchania.
Tegoroczna – trzecia edycja kampanii realizowana jest pod hasłem "Będę przesłuchany", podkreślając tym samym znaczenie sposobu i warunków prowadzenia czynności procesowej z udziałem małego świadka. Kampania jest przedsięwzięciem ogólnopolskim, realizowanym we współpracy z Koalicją na Rzecz Przyjaznego Przesłuchiwania Dzieci, a obok działań promocyjno-informacyjnych planowane są również działania edukacyjne, które obejmować będą zarówno dystrybucję wydawnictw i przekazów kampanii, jak również szkolenia.
Podczas inauguracji kampanii wręczone zostały również kolejne Certyfikaty Przyjaznego Pokoju Przesłuchań, które otrzymali:
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Nowym Mieście Lubawskim,
- Terenowy Komitet Ochrony Praw Dziecka w Poznaniu,
- PCPR - Ośrodek Interwencji Kryzysowej w Krotoszynie,
- oraz Komenda Powiatowa Policji w Leżajsku.
Cała kampania ma na celu podkreślenie podmiotowość dziecka w procedurach prawnych i jego prawo do szczególnej ochrony w takich sytuacjach. Akcja jest skierowana przede wszystkim do sędziów, prokuratorów, biegłych sądowych, psychologów i pedagogów. W ramach kampanii organizowane są szkolenia i dystrybuowane specjalne publikacje, m.in.:
„Karta Praw Dziecka Ofiary/Świadka Przestępstwa”
„Gdy dziecko jest świadkiem w sądzie”
„Jesteś świadkiem – masz prawo”
„Dziecko – świadek szczególnej troski”
Adresatami akcji są również rodzice i opiekunowie dzieci będących ofiarami lub świadkami przestępstw, a także same dzieci.
Przygotowano na podstawie:
http://www.dzieckoswiadek.pl/aktualnosci.php?NID=387
Radio EskaRock