Dziecko powinno spać z rodzicami do 3 roku życia? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Dziecko powinno spać z rodzicami do 3 roku życia?

Dziecko powinno spać z rodzicami do 3 roku życia?

Autor zdjęcia/źródło: pixabay.com

Sen dziecka to odwieczny dylemat rodziców, którzy zatroskani o swojego malucha zastanawiają się jak zapewnić mu zdrowy i spokojny sen. Dr Nils Bergman nie ma wątpliwości, że maluchy najlepiej śpią w łóżku swoich rodziców razem z nimi. W ten sposób powinny spać do swoich trzecich urodzin. Dlaczego?

Młodzi rodzice już na początku swojej rodzicielskiej drogi muszą podjąć bardzo ważną decyzję – gdzie będzie spało ich dziecko. Zwykle przygotowują dla maleństwa piękne łóżeczko ozdobione mięciutkimi poduszeczkami i uroczą pościelą. Gdy maluch przychodzi na świat konfrontuje rodzicielskie plany z rzeczywistością. Zwykle okazuje się, że najlepiej mu się śpi przy piersi mamy lub wtulonym w ramiona taty. Wszelkie próby odłożenia go do łóżeczka kończą się wybudzeniem malca i ponownymi próbami ukołysania do snu. Gdy uda się w końcu malca odłożyć do jego łóżeczka czujni rodzice i tak nie śpią po nocach czuwając czy wszystko jest z dzieckiem w porządku, czy mu nie za gorąco, czy się nie odkrył, czy śpi w odpowiedniej pozycji. Przynajmniej raz na kilka nocy malec i tak ląduje w łóżku rodziców, którzy znów nie śpią obawiając się czy nie przygniotą maleństwa. Także sen dziecka spędza sen z powiek rodziców.

Dr Nils Bergman z University of Cape Town w RPA rozwiewa wątpliwości i zapewnia, że spanie z dzieckiem w jednym łóżku jest dla maluszka najlepsze i to aż do 3. roku życia. Uspokaja również, że rodzice nie muszą obawiać się śmierci łóżeczkowej, ponieważ nie powoduje jej obecność rodzica w łóżku, ale zupełnie inne czynniki. Potwierdza to wynikami przeprowadzonych badań.

Wspólne spanie z dzieckiem - korzyści

Dr Nils Bergman uważa, że przez pierwsze tygodnie noworodki powinny spać na piersi rodzica, a następnie aż do 3. roku życia razem z rodzicami we wspólnym łóżku. Dzięki bliskości rodziców malec śpi spokojniej, jego sen jest głębszy, czuje się bezpiecznie.

Dr Nils Bergman poddał badaniu 16 niemowląt, które najpierw przez kilka nocy spały z mamą, a następnie same w łóżeczkach. Monitorowano pracę ich serduszek i zaobserwowano, że w czasie samodzielnego snu jest ona trzy razy szybsza, niż gdy dziecko śpi z rodzicem.

Maluszki śpiące bez mamy mają przyspieszoną akcję serca, odczuwają silny stres, mają niespokojny sen, często się wybudzają.

W takich warunkach ich mózgi nie są w stanie przejść do głębokiej fazy snu, przez co jakość ich snu jest dużo gorsza niż gdy śpią z rodzicami. Hormon stresu wytwarzany podczas snu bez rodziców ma także wpływ na strukturę mózgu dziecka. W przyszłości może to bowiem prowadzić do zaburzeń w budowaniu relacji i utrudniać tworzenie więzi.

Spanie z dzieckiem nie tylko poprawia jakość snu maluszka, ale też sprawia, że malec staje się bardziej odporny na stres, potrafi sobie z nim radzić. Buduje również silną więź między dzieckiem a rodzicami, co ułatwia tworzenie relacji w przyszłości.

Wspólne spanie a śmierć łóżeczkowa

Rodzice, którzy zastanawiają się czy spać z dzieckiem zwykle najbardziej obawiają się, że przygniotą malca w czasie snu. Dr Bergman stwierdza, że to nie obecność rodziców jest powodem śmierci łóżeczkowej. To dym papierosowy, alkohol, za duże poduszki i niepotrzebne zabawki są powodem uduszenia się dziecka w czasie snu.

Aby sen z dzieckiem był bezpieczny przestrzegaj tych zasad:

  • nigdy nie kładź się do wspólnego łóżka po spożyciu alkoholu, paleniu papierosów czy zażyciu jakichkolwiek innych używek oraz gdy jesteś przewlekle chory lub otyły,
  • nie śpij z dzieckiem, gdy jesteś bardzo zmęczony, bo Twój sen będzie bardzo głęboki,
  • nie umieszczaj w łóżku żadnych innych przedmiotów poza poduszką i kołdrą.

Źródło: dailymail.co.uk


Co sądzicie o takim rozwiązaniu? Wasze maluchy też spały z Wami w jednym łóżku? Jak długo? Zapraszam do komentowania pod artykułem!

ZOBACZ TAKŻE:

Łóżeczko dla niemowlaka – co (nie) powinno się w nim znaleźć?>>

Mama radzi: niezbędnik mamy w 1. miesiącu życia dziecka>>