Opublikowany przez: Familiepl 2021-08-11 12:42:34
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcie Unsplash
Naukowcy przyjrzeli się światowej częstości występowania klinicznie podwyższonych objawów lęku i depresji u dzieci i młodzieży podczas COVID-19. Wyniki ich metaanalizy są niepokojące. Wskazują bowiem, że problemy lękowe i depresja wśród młodych ludzi występowała dwukrotnie częściej.
Wyniki analizy „Global Prevalence of Depressive and Anxiety Symptoms in Children and Adolescents During COVID-19” opublikowano niedawno w czasopiśmie JAMA Pediatrics.
W 29 badaniach łącznie przeanalizowano sytuację, przypadki i wyniki badań ponad 80 tys. młodych ludzi na całym świecie. W badania brały udział dzieci od 4 do 17 roku życia, ze średnią wieku 13 lat., a analizy przeprowadzono w Azji Wschodniej, Europie, Ameryce Północnej, na Bliskim Wschodzie oraz w Ameryce Środkowej i Południowej.
Wyniki są bardzo niepokojące, ponieważ okazało się, że łączne szacunki częstości występowania klinicznie podwyższonej depresji i lęku u dzieci i młodzieży wyniosły odpowiednio 25,2% i 20,5%.
Analiza wskazuje, że częstość występowania objawów depresji i lęku podczas COVID-19 podwoiła się w porównaniu z szacunkami sprzed pandemii, a analizy moderatorów wykazały, że wskaźniki te były wyższe zwłaszcza u starszych nastolatków i dziewcząt pod koniec pandemii.
Jak wynika z badań wystepowanie depresji i lęku u dzieci i młodzieży podwoiło się w porównaniu do poziomów sprzed pandemii. A jeden na 4 nastolatków na świecie doświadcza klinicznie podwyższonych objawów depresji, podczas gdy 1 na 5 młodych ludzi ma objawy lęku.
- Wyniki tej analizy sugerują, że pandemia prawdopodobnie wywołała globalny kryzys zdrowia psychicznego wśród młodzieży” – powiedziała dla CNN autorka badania Sheri Madigan, profesor nadzwyczajny psychologii klinicznej i kanadyjska katedra determinantów rozwoju dziecka na Uniwersytecie w Calgary.
Naukowcy wskazują też na prawdopodobne przyczyny takiego stanu rzeczy. Dużą winę ponosi społeczna izolacja w trakcie pandemii, problemy społeczne i finansowe, a także brak normalnych kontaktów rówieśniczych i zajęć poza domem. U dzieci coraz częściej zaczęły się też pojawiać objawy depresji i smutku jak: zaburzenia snu, przewlekły smutek, czy znaczne wahania nastroju. Również niepokój związany z pandemią i sytuacją dookoła, powodował występowanie u dzieci lęków.
CZYTAJ TEŻ >> MEN podało kalendarz roku szkolnego 2020/2021- kiedy FERIE?
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.