Dłużnicy alimentacyjni jako pierwsi będą wysyłani na roboty publiczne. Rząd przyjął tak zwany pakiet alimentacyjny - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Dłużnicy alimentacyjni jako pierwsi będą wysyłani na roboty publiczne. Rząd przyjął tak zwany pakiet alimentacyjny

Dłużnicy alimentacyjni jako pierwsi będą wysyłani na roboty publiczne. Rząd przyjął tak zwany pakiet alimentacyjny

Autor zdjęcia/źródło: Alimenty na dziecko @unsplash

Osoba, która nie płaci alimentów będzie w pierwszej kolejności wybierana do zatrudnienia i odbycia robót publicznych. Problemy będą mieli także pracodawcy zatrudniający„na czarno” zalegających z alimentami. W praktyce chodzi o wprowadzenie nowych rozwiązań służących poprawie ściągalności alimentów i stanowi realizację projektu przyjętego przez rząd w 2017 roku.

Nowe prawa komorników sądowych wobec dłużników alimentacyjnych

W projekcie ustawy zaproponowano rozwiązania służące sprawniejszemu uzyskaniu przez komorników sądowych informacji o dochodach uzyskiwanych przez dłużników alimentacyjnych w oparciu o dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Proponuje się, aby komornicy sądowi uzyskiwali te informacje z ZUS nieodpłatnie, w drodze elektronicznej, wraz z ich comiesięczną aktualizacją w przypadku zmian. Elektroniczna wymiana informacji wraz z ich stałą aktualizacją, pozwoli na natychmiastowe podjęcie przez komornika działań wobec dłużnika alimentacyjnego, w przypadku każdorazowego podjęcia przez niego legalnej pracy zarobkowej.

Co czeka pracodawców nie dopełniających swoich zobowiązań

Zaproponowano też zmianę w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego dotyczących zwiększenia sankcji wobec pracodawcy, który nie dopełnił obowiązków związanych z zajęciem wynagrodzenia dłużnika przez komornika sądowego, np.:

  • nie udzielił komornikowi odpowiedzi na temat dłużnika alimentacyjnego,

  • nie przekazał zajętego wynagrodzenia bezpośrednio komornikowi,

  • dokonał potrącenia zajętego wynagrodzenia w zbyt niskiej wysokości,

  • nie zawarł odpowiedniej informacji o zajęciu wynagrodzenia w wystawionym świadectwie pracy.

Projekt przewiduje także karę grzywny – odpowiedzialności materialnej - dla pracodawców zatrudniających „na czarno” pracowników będących dłużnikami alimentacyjnymi lub wypłacających im wynagrodzenia „pod stołem”. Zgodnie z projektem, umożliwiono organom egzekucyjnym także prowadzenie egzekucji z otrzymywanych przez dłużników alimentacyjnych diet z tytułu podróży służbowych – do 50 proc. tych diet.

Nowe kryterium dochodowe uprawniające do alimentów

Od 1 października 2019 r., projekt zakłada podniesienie, kryterium dochodowego, uprawniającego do świadczeń z funduszu alimentacyjnego z 725 zł do 800 zł - prawo do świadczenia uzyska dodatkowo ok. 60 tys. dzieci.

Przedstawione rozwiązania wejdą w życie od 1 stycznia 2019 roku, z wyjątkiem tych, które mają zacząć obowiązywać w innych terminach.

Ściągalność alimentów powoli wzrasta - egzekucje należności na rzecz budżetu państwa z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego – wzrosła ona z niecałych 13 proc. w 2015 r. do 24,9 proc. w 2017 r. (dzięki m.in. nowelizacji Kodeksu karnego z 2017 r.).

Więcej o zmianach przeczytasz na mpips.gov.pl

CZYTAJ TEŻ:

>>> Alimenty na dziecko na 2018 rok. TO WARTO WIEDZIEĆ!