Artykuł promocyjny Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja 2022-08-18 11:58:02
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Niektóre dzieci już od pierwszych dni swojego życia potrzebują regularnej fizjoterapii. Mozolne i powtarzalne ćwiczenia, niekiedy powodujące dyskomfort, mogą prowadzić do niechęci i odmowy udziału w zajęciach. Może to jednak wyglądać zgoła inaczej, kiedy do fizjoterapii wprowadzi się elementy zabawy lub całe spotkanie poprowadzi się w taki sposób, że dziecko z zajęć wyjdzie zadowolone i ze spokojem będzie oczekiwać kolejnego spotkania. Warto budować plan terapeutyczny w formie historii, w której uwzględnia się wszystkie elementy ćwiczeń i zaprasza dziecko do udziału w niej. Czego przykładem są turnusy tematyczne.
Takie zajęcia, podczas których rehabilitacja kończyn górnych u dzieci prowadzona jest w formie zabaw tematycznych, organizują fizjoterapeuci i terapeuci zajęciowi z Paley European Institute w ramach autorskiego programu terapii bimanualnej. Każdy turnus trwa 2 tygodnie, a zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku po 2 godziny dziennie. Regularnie organizowany jest Turnus Kucharski oraz Turnus Podróżniczy.
Wprowadzając zabawę do fizjoterapii, zwiększa się szansę na to, że między dzieckiem a specjalistą wytwarza się rodzaj więzi opartej na współpracy i wzajemnym zaufaniu. Dobra relacja jest bowiem kluczowym elementem, dzięki któremu można skuteczniej realizować plan i osiągać cele terapeutyczne. Widząc, że fizjoterapeutka lub fizjoterapeuta angażuje się w zabawę i sam ją oferuje, dziecko będzie bardziej skłonne do aktywnego udziału w zajęciach. W oczach dziecka gabinet oraz wykonywane ćwiczenia stają się mniej zagrażające.
Dziecko, które podczas ćwiczeń angażuje się w zabawę uczy się, że fizjoterapia jest przyjemną aktywnością, w której warto brać udział i której oczekuje się z radością. Angażując dziecko w różnorodne zabawowe zajęcia, mały człowiek nabiera pewności siebie oraz doświadcza własnej skuteczności i zaradności. To, co jest niesamowicie ważne dla dzieci, a co w szczególności widać w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami, to silna potrzeba sprawczości, którą dzieci chętnie realizują właśnie w zabawie. Poczucie sprawczości pomaga im również w podejmowaniu kolejnych wyzwań oraz ułatwia naukę regulacji emocji.
Większe zaangażowanie dziecka w zajęcia fizjoterapeutyczne przekłada się na realne efekty funkcjonalne. Wyniki badania dotyczące Turnusu Kucharskiego, skierowanego do dzieci po operacjach policyzacji i ulnaryzacji, wskazały na znaczne zwiększenie możliwości funkcjonalnych kończyn górnych. Największą poprawę uzyskano w zakresie aktywnego zgięcia i wyprostu nadgarstka – średnie uzyskane wartości były wyższe o odpowiednio 67 proc. i 77 proc.
Przed i po zakończeniu turnusu tematycznego jego uczestnicy zostali poddani ocenie możliwości funkcjonalnych kończyn górnych, dzięki czemu dokładnie określiliśmy postępy w terapii. Cieszymy się, że dzięki innowacjom, które wprowadzamy w Instytucie, dajemy naszym Pacjentom szansę na szybsze odzyskanie sprawności - Paulina Krystosiak, fizjoterapeuta Paley European Institute.
Zanotowano także poprawę średnich uzyskanych wartości w zakresie biernych i aktywnych ruchów odwiedzenia, zgięcia, rotacji wewnętrznej i zewnętrznej stawu ramiennego, pronacji przedramienia, przywiedzenia dołokciowego i aktywnego zgięcia stawu łokciowego. Dzieci poprawiły także swoje umiejętności m.in.: składania i rwania kartki, nawlekania koralików, zawiązywania butów czy odkręcania butelki.
Człowiek jako całość jest połączeniem ciała i umysłu, dlatego też działania, które przynoszą najwięcej korzyści, to te integrujące obie części. Włączając zabawę do fizjoterapii, dbamy więc jednocześnie i o ciało, i o psychikę dziecka. Fizjoterapia z dzieckiem, które angażuje się w zabawę jest bardziej efektywna, a tym samym satysfakcjonująca zarówno dla dziecka, jak i dla specjalisty.
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.