Ostatnio dużo się mówi o zanieczyszczeniu środowiska, pojawił się słuszny trend „zero waste”, jednak w domu mamy sporo rzeczy, które wymagają regularnej wymiany. Jest to istotne dla zdrowia całej rodziny, zwłaszcza dzieci, których organizmy dopiero nabierają odporności. Z potrzebnych rzeczy jednak nie zrezygnujemy, ani nie zamierzamy Cię do tego namawiać. Jednak często masz wybór pomiędzy deską kuchenną drewnianą i plastikową. Lepiej w takim razie wybrać tą drewnianą, która z czasem ulegnie biodegradacji. Dzisiaj skupimy się na przedmiotach, które nie mają podanej wyraźnej daty przydatności, ale producenci często mówią jak długo można korzystać z poszczególnych rzeczy, by były bezpieczne dla naszego zdrowia.
11 rzeczy w domu, które mają datę ważności
Ręczniki - 1-3 lata – jak na tekstylia wydaje się krótko, ale jeśli długo są wilgotne (a często tak jest) są świetnym siedliskiem dla grzybów i bakterii. Nawet regularnym praniem w domowej pralce, nie jesteśmy w stanie pozbyć się z nich wszystkich drobnoustrojów. Dlatego te najczęściej używane, wymieniaj raz na rok. Inne ręczniki, używane okazjonalnie, które wyjmujesz na przykład dla gości, możesz bezpiecznie wymieniać co trzy lata.
Czy wiesz, jak często powinno się zmieniać ręczniki? Po trzech użyciach, czyli właściwie codziennie...
Poduszka - 2-3 lata – ponieważ ma bezpośredni kontakt z ciałem szybko staje się siedliskiem grzybów i roztoczy. Częste zmiany powłoczek oraz regularne pranie poduszek w pralce, trochę wydłużają jej przydatność, jednak dobrze jest jeszcze sprawdzać czy poduszka się nie odkształciła, bo może to powodować ból kręgosłupa szyjnego. W niektórych sklepach kupisz specjalne pokrowce na poduszki zakładane pod powłoczki. Są one wykonane, tak by chronić wnętrze poduszki przed przedostawaniem się do jej wnętrza szkodliwych drobnoustrojów. Zdecydowanie polecamy!
- Szczoteczka do zębów - 3 miesiące – bezpiecznie możesz jej używać najwyżej przez kwartał – ze względu na higienę. Powodem do wcześniejszej wymiany będzie mechaniczne odkształcenie włosia – dzieci ucząc się prawidłowego szczotkowania często zbyt mocno dociskają szczoteczkę do ząbków, lub przebyta przez ciebie infekcja górnych dróg oddechowych.
>>> Czytaj też: Mamo, czy wiesz czego lepiej nie przechowywać w lodówce?
Gąbka do mycia naczyń - 1 tydzień – gąbka, która jest właściwie cały czas wilgotna, szybko staje się wylęgarnią grzybów i bakterii. Jej czas przydatności możesz przedłużyć nawet o tydzień, jeśli co kilka dni wilgotną włożysz do kuchenki mikrofalowej – włączona maksymalna moc na kilkadziesiąt sekund sprawi, że znajdująca się w niej woda zostanie „ugotowana” i duża część drobnoustrojów zniknie...
Gąbka do kąpieli - 2 miesiące – struktura gąbki oraz miejsce, w którym jest przechowywana (wilgotna łazienka) sprawiają, że szybko staje się siedliskiem grzybów, pleśni i bakterii. Pamiętaj o jej dokładnym wyciskaniu po każdej kąpieli i wymianie co najmniej raz na dwa miesiące.
Szczotka do włosów - 1 rok – po każdym czesaniu na szczotce zbierają się włosy wraz z kurzem i naskórkiem. Dlatego szczotkę powinno się dokładnie czyścić przynajmniej raz w tygodniu, a po roku bez żalu wyrzucić.
>>> Czytaj też: 10 rzeczy, których lepiej nie przechowywać w łazience
Kapcie - 6 miesięcy – tylko? Tak, zwłaszcza jeśli nosisz kapcie na bose stopy, szybko stają się zbiorowiskiem złuszczonego naskórka oraz potu. Dlatego należy prać je jak najczęściej, a po upływie 6 miesięcy bez żalu wyrzucić... a już w żadnym wypadku nie serwować gościom kapci, których sami już nie nosicie... To wszystko na szczęście dotyczy tylko dorosłych, bo dziecko i tak szybko wyrasta ze swoich kapci
Biustonosz - 1-2 lata – producenci mówią nawet o 3 miesiącach! Zasada jest taka, że im większy biust tym stanik szybciej się odkształca i rozciąga. Ze względu na częste pranie, włókna elastyczne szybko tracą swoją formę i właściwości. Dla własnej wygody i zdrowia wymieniaj staniki jak najczęściej - dwa lata to naprawdę maksimum ich przydatności, nawet jeśli używasz ich okazjonalnie - Twoje ciało także się zmienia i to co idealnie pasowało rok temu teraz może już nie spełniać swojej funkcji.
- Patelnia - 2-3 lata – patelnie są jednymi z najszybciej zużywanych naczyń kuchennych. Potrawy smaży się w wysokich temperaturach i często miesza. Teflon, którym pokryte są nowoczesne patelnie łatwo ulega uszkodzeniom i zarysowaniom. Nawet bez widocznych oznak zużycia wymieniaj patelnie raz na 2-3 lata, jeśli natomiast zauważysz zadrapania lub odpryski – wyrzuć ją od razu. Teflon, który przedostaje się do jedzenia jest groźny dla zdrowia.
Drewniane sztućce i deski kuchenne - 5 lat – drewno ma zdolności bakteriobójcze, ale do czasu. Porowata struktura sprawia, że czasem trudno wymyć wszystkie zabrudzenia – na desce kroisz surowe mięso i ryby. Wyrzuć drewniane akcesoria zawsze kiedy zauważysz na nich czarne przebarwienia – lepiej żeby już nie miały kontaktu z pożywieniem.
Buty do biegania - 1 rok – to jest umowna granica przydatności butów do biegania. Większość producentów mówi o konieczności wymiany butów do biegania po przebiegnięciu w nich około 1 tysiąca kilometrów. Po tym czasie podeszwa przestaje spełniać swoją funkcję, co może się odbić na Twoim zdrowiu. W trakcie użytkowania butów do biegania pamiętaj o ich regularnym praniu.
Czy niektóre rzeczy Cie zdziwiły? Jak myślisz, ile lat mają niektóre drewniane akcesoria albo patelnie w domu babci?? Myślimy, że jak zawsze najważniejszy jest zdrowy rozsadek podczas zakupów, a później w praktyce.