Leczy wiele różnych chorób uzębienia, między innymi wszelkie wady zgryzu. Najczęściej chodzimy do niego właśnie w sprawie aparatów ortodontycznych, które pomogłyby nam cieszyć się pięknym uśmiechem. Ortodonta oddziałuje jednak również jako lekarz – udziela fachowych porad, daje fachowe rozwiązania i dzieli się swoją szeroką wiedzą. To tak naprawdę lekarz stomatolog, który zajmuje się wieloma przypadkami. Jakimi?
Czym zajmuje się ortodonta?
Ortodonta zajmuje się kilkoma dziedzinami. Przede wszystkim bada przebieg wzrostu i rozwoju narządu żucia, zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Poznaje warunki, które są odpowiednie do prawidłowego wzrostu. Zna też czynniki, które je zaburzają i wie, jak sobie z nimi radzić. Zapobiega wszystkim problemom i nieprawidłowością, jeżeli jest taka możliwość. Proponuje odpowiednie rozwiązania, w zależności od indywidualnego przypadku pacjenta. Leczy również zaburzenia dotyczące całego układu – zębów, szczęki i twarzy. Nie tylko „prostuje zęby”, jak się okazuje. Owszem, te działania są ważnym punkcie na jego liście zadań, ale nie jedynym i najważniejszym. Nie udziela jedynie porad w przypadku aparatu, ponieważ wie, że niektórych wad zgryzu nie będzie on w stanie wyprostować na stałe. Szuka innych rozwiązań, czasami trudniejszych i kosztowniejszych po to, by dać ulgę pacjentowi w przyszłości.
Więcej naacusdent.wroclaw.pl
Kiedy zajmuje się leczeniem wad zgryzu?
Trzeba tu wymienić wiele różnych powodów, dla których ortodonta zajmie się naszym przypadkiem. Przede wszystkim po to, by zachować tak zwaną profilaktykę przeciwpróchnicową. Ortodonta wie, że stłoczone i źle ustawione zęby nie pozwalają na dokładne oczyszczenie, dlatego wymagają jego pomocy. Zajmuje się również podobną profilaktyką – tym razem chorób przyzębia. Źle ustawione zęby to nieprawidłowe przenoszenie sił, które prowadzą do patologicznych zmian w obrębie na przykład uzębienia. Ortodonta umiejętnie poprawia także czynności żucia, jak i odgryzania pokarmów. Niektóre wady nam to wręcz uniemożliwiają, sprawiając bardzo duży dyskomfort psychiczny, a także fizyczny. Poprawia fonację i dba o profilaktykę schorzeń stawów szczęki. Ułatwia także leczenie protetyczne, jeżeli zachodzi konieczność jego wprowadzenia. Działa ze względów estetycznych – by dodać pewności siebie i pięknego uśmiechu pacjentom.