Czym mama karmiąca może zastąpić nabiał? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czym mama karmiąca może zastąpić nabiał?

Czym mama karmiąca piersią może zastąpić nabiał w diecie, gdy dziecko jest uczulone na mleko? Radzi dietetyk Paulina Jamrozik.

Czym mama karmiąca może zastąpić nabiał?

Autor zdjęcia/źródło: Sxc.hu

Jeśli karmi Pani piersią, a dziecko ma objawy uczulenia na białko zawarte w mleku, w pierwszej kolejności eliminacji podlega mleko i jego przetwory. Należy zatem zrezygnować z jogurtu, twarożku, kefiru, maślanki, kwaśnego mleka, masła (można zastąpić margaryną bezmleczną), serów (homogenizowanych, żółtych, topionych).

Uczulać może także cielęcina i wołowina oraz produkty zawierające mleko w formie dodatku (margaryny, czekolady, pieczywo, cukierki, budynie, ciastka, pasztet, wędliny i kiełbasa).

Wyeliminowanie z diety mleka i jego przetworów wiąże się ze zmniejszeniem podaży wapnia. Dlatego należy spożywać produkty bezmleczne bogate w ten składnik (kapustę, brokuły, fasolę, botwinkę).

Wapń znajdujący się w tych produktach jest jednak słabiej przyswajalny niż wapń pochodzący z mleka i jego przetworów. Z tego powodu w niektórych przypadkach lekarz zaleca suplementację preparatami zawierającymi wapń.

Na rynku dostępne są również preparaty mlekozastępcze. Można przyrządzać na nich kaszki ryżowe i kukurydziane, naleśniki i placuszki, dodawać je do ziemniaków i innych warzyw.

W czasie karmienia naturalnego powinno się ostrożnie wprowadzać do diety inne często uczulające pokarmy (ryby, cytrusy, jaja, czekoladę i kakao).

Warto zaznaczyć, że produkty mleczne mogą być mniej alergizujące niż samo mleko, ponieważ w procesie fermentacji i dojrzewania struktura białek w tych przetworach ulega zmianom. Zdarza się, że niektóre dzieci z nietolerancją laktozy mogą bezpiecznie spożyć zupę z niewielką ilością śmietany, czy masła, a nawet małą porcję jogurtu lub sera.

Bardzo ważne jest, by specjalista właściwie rozpoznał stan zdrowia dziecka. Samodzielne eksperymenty są ryzykowne!

Opracowanie:Medycyna Praktyczna  - Lekarze pacjentom


mgr Paulina Jamrozik
dietetyk
Uniwersytet Jagielloński Collegium Medicum

Piśmiennictwo:
Myłek D.: Alergie. Warszawa, Wydawnictwo W.A.B., 2010
Górniakowska A.: Zdrowy start – zaprogramuj swoje dziecko na zdrowie. Warszawa, Wydawnictwo W.A.B., 2009

TUTAJ ZADASZ SWOJE PYTANIE

EKSPERTOM WYDAWNICTWA MEDYCYNA PRAKTYCZNA