Kiedy może wystąpić PTSD?
Zespół stresu pourazowego występuje u osób, które przeżyły sytuację traumatyczną. Może to być znalezienie się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia, zdrowia i bezpieczeństwa swojego lub osób bliskich. Osoba nie musi być bezpośrednim uczestnikiem wydarzeń - wystarczy, że jest ich świadkiem. Już wówczas sytuacje te mogą pozostawić odbicie w jej psychice, które - jeśli nie zostanie odpowiednio przepracowane, na przykład podczas rozmowy z psychologiem - doprowadzi do rozwinięcia się PTSD.
Jakie sytuacje uważamy zazwyczaj za traumatyczne i potencjalnie prowadzące do wystąpienia PTSD? Są to przede wszystkim śmierć bliskiej osoby (zwłaszcza w dramatycznych okolicznościach), a także przejście poważnej choroby i/lub operacji - swojej lub osoby bliskiej. Tak samo traumatyczne mogą być na przykład napaść, gwałt, czy udział w wypadku.
Najczęściej występujące objawy przy PTSD
Aby można było podjąć skuteczne leczenie, konieczne jest prawidłowe rozpoznanie PTSD. Niestety wiele osób wciąż próbuje radzić sobie samodzielnie zamiast korzystać z profesjonalnej pomocy. To z kolei przekłada się na pogłębianie problemu, dlatego często to osoby z otoczenia są pierwszymi, które mogą rozpoznać symptomy zaburzenia.
Niezależnie od tego, czy próbujesz rozpoznać PTSD u siebie, czy u kogoś bliskiego, powinieneś zwracać uwagę przede wszystkim na:
- nawracające i uporczywe wspomnienia o traumatycznym doświadczeniu, również w postaci koszmarnych snów;
- tendencję do unikania miejsc, osób i przedmiotów kojarzących się z traumatyczną sytuacją (np. niechęć do jazdy samochodem po przeżyciu wypadku samochodowego);
- zmiany nastroju, szczególnie jego obniżenie, drażliwość, wybuchy gniewu;
- brak umiejętności czerpania satysfakcji i radości z aktywności, które dawniej sprawiały przyjemność;
- objawy fizyczne ze strony różnych układów, np. bóle głowy, bóle brzucha, problemy żołądkowe, złe samopoczucie.
U dzieci PTSD często przyjmuje również postać odtwarzania zachowań i sytuacji, które były dla nich traumatyczne: na przykład w trakcie zabawy albo na rysunkach.
Co zrobić, kiedy mamy podejrzenie PTSD?
Czy wydaje ci się, że ty lub osoba ci bliska możecie znajdować się w grupie ryzyka wystąpienia PTSD? A może poznajesz objawy i wiesz, że występują u ciebie albo u kogoś, kogo znasz? Jeśli tak i chciałbyś przekonać się, czy masz rację, a także co dalej zrobić z zespołem stresu pourazowego, serdecznie zapraszamy cię do skontaktowania się ze specjalistą. Najlepszym pomysłem będzie spotkanie z psychoterapeutą, który wykona odpowiednie testy diagnostyczne, a następnie pomoże przepracować dramatyczną sytuację - i w konsekwencji wyzdrowieć.