Opublikowany przez: Redakcja Familie Redakcja Źródło artykułu: Artykuł Partnera 2021-03-15 14:13:55
Autor zdjęcia/źródło: mat. partnera artykułu
Hipolipidemia to stan, w którym obniżony jest poziom cholesterolu całkowitego i frakcji LDL. Zaburzenie można rozpoznać na podstawie wyników z badania krwi pod kątem poziomu cholesterolu, czyli tzw. lipidogramu. Występuje ono wtedy, gdy poziom cholesterolu całkowitego jest niższy niż 120 mg/dl, a poziom LDL osiąga stężenie poniżej 50 mg/dl.
Inny stan, którego nie należy lekceważyć, to cholesterol HDL poniżej normy – zwiększa on ryzyko miażdżycy, choroby wieńcowej i udaru mózgu. Wynik frakcji HDL na poziomie poniżej 35 mg/dl powinien być sygnałem alarmowym, by w porę zareagować i zapobiec ewentualnym chorobom serca oraz układu krążenia. Z takim niedoborem częściej borykają się mężczyźni – u kobiet estrogeny, czyli żeńskie hormony płciowe, korzystnie działają na utrzymanie „dobrego cholesterolu” na odpowiednim poziomie.
Hipolipidemia pojawia się z różnych przyczyn. Najczęściej diagnozowana jest u osób, które przyjmują leki obniżające stężenie cholesterolu (najczęściej to kuracja statynami), zwłaszcza w przypadku złego dawkowania. Hipolipidemia może być także symptomem zaburzeń takich jak nadczynność tarczycy, sepsa czy upośledzone wchłanianie jelitowe. Inne możliwe przyczyny zbyt niskiego poziomu cholesterolu to niedożywienie, przewlekłe choroby wątroby lub nowotwór układu krwiotwórczego. Hipolipidemia bardzo często pojawia się także u osób, u których zaobserwowano upośledzone wchłanianie tłuszczów, czyli cierpiących np. na martwicę lub marskość wątroby. Istnieje także możliwość rozpoznania tzw. pierwotnej hipolipidemii, która wynika z mutacji genetycznej. Zbyt niskie stężenie cholesterolu całkowitego i frakcji LDL można także zaobserwować u wegan oraz u osób bardzo aktywnych fizycznie i intensywnie trenujących.
Do jakich konsekwencji może prowadzić hipolipidemia? Z cholesterolu wytwarzana jest serotonina, która poprawia samopoczucie i nastrój oraz ułatwia zasypianie. Osoby z obniżonym poziomem cholesterolu mogą zatem borykać się ze stanami depresyjnymi, spadkiem nastroju czy bezsennością. Z niedawno przeprowadzonych w Japonii badań wynika także, że osoby ze zbyt niskim cholesterolem są bardziej narażone na nowotwory żołądka. Ponadto stan ten zwiększa stopień umieralności po zabiegach chirurgicznych i zawałach serca.
Co zrobić, by odzyskać równowagę w organizmie? W jadłospisie należy uwzględnić zdrowe tłuszcze roślinne (np. oliwę czy olej rzepakowy) oraz ryby bogate w nienasycone kwasy omega-3 i omega-6 (np. łososia, makrelę). Warto także spożywać więcej błonnika, którego dobrym źródłem są produkty zbożowe, owoce, warzywa i rośliny strączkowe. Z kolei w przypadku zbyt niskiego poziomu cholesterolu HDL zaleca się redukcję wagi (u osób z nadwagą lub otyłością), więcej ruchu, porzucenie nałogu palenia papierosów i zbilansowaną dietę.
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.